ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

İstidamı Teşvik Yasaları- V

Av. Zeki Onat

30 Eylül 2010 Perşembe 10:15
  • A
  • A

Korumalı işyeri teşvik düzenlemesi

Özürlülerin istihdamı açısından bir başka düzenleme de ‘’Korumalı işyeri yönetmeliğidir. Bu düzenlemeyle piyasa koşullarında iş bulmaları zor olan ağır derecede özürlülerin mesleki eğitimlerini yapılabileceği öngörülmüştür.
5378 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 14 üncü maddesine istinaden çıkarılan Korumalı İşyerleri Hakkında Yönetmeliğin 3 üncü maddesine göre, ‘’normal işgücü piyasasına kazandırılmaları güç olan özürlüler için meslekî rehabilitasyon ve istihdam oluşturmak amacıyla Devlet tarafından teknik ve malî yönden desteklenen ve çalışma ortamının özel olarak düzenlendiği işyeri olarak tanımlanan Korumalı işyerlerinde ve aynı il içinde elli veya daha fazla işçi çalıştırılması nedeniyle çalıştırmakla yükümlü olunan özürlü sigortalılara ilişkin prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamının hazinece karşılanacaktır’’.
Kapsam:
Gerçek ve tüzel kişiler, normal işgücü piyasasına kazandırılmaları güç olan özürlüler için meslekî rehabilitasyon ve istihdam oluşturmak amacıyla korumalı işyeri açabilir düzenlemesi yapılmış ve korumalı işyeri ile ‘’Özürlülerin ve özellikle normal emek piyasasında iş bulmakta güçlük çeken veya birden fazla özürlülüğü dolayısıyla iş bulmaları veya normal şartlarda çalışmaları hemen hemen mümkün olmayan ağır derecede özürlülerin hem meslekî eğitimini, hem de emek piyasası dışında istihdamını sağlayan çalışma atölyesi’’olarak belirtilmiştir.
Uygulama süresi:
30.05.2006 tarihinde yürürlüğe girmiş olan bu düzenlemenin uygulanması ile ilgili olarak herhangi bir sınırlama öngörülmemiş olması nedeniyle sürekli bir teşvik uygulaması olduğu söylenebilir.
Yararlanma şartları:
İşçi bakımından:
İşçilerin en az %40 oranında zihinsel, ruhsal-duygusal ve davranışsal özürlü olmak veya diğer özür gruplarından ise %60 ve üzeri özürlü olmak ve Türkiye İş Kurumuna kayıtlı olması ve 15 yaşını bitirmiş olması gerekmektedir.
İşveren bakımından:
Büyük şehir belediye sınırları içinde en az 30, büyük şehir belediye sınırları dışında en az 15 olan ve çalışanlarının %75 ni yukarıda belirtilen niteliklere sahip özürlülerin oluşturduğu i işyerlerinin korumalı işyeri kabul edilir.
Korumalı işyerlerinde çalıştırılan özürlü işçilerden dolayı teşvikten yararlanmak isteyen işverenler, statüsünde olduğuna ilişkin belgenin aslını veya ilgili Türkiye İş Kurumu İl/Şube Müdürlüğünce onaylanmış suretini işyerinin işlem gördüğü Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğüne ibraz etmeleri gerekmektedir.
Aynı zamanda bu işverenlerin kuruma karşı yerine getirmesi gereken yükümlülüklerini zamanında yerine getirmesi gerekmektedir.

Sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı günler dilerim.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.