ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı

YAZARLAR

İstidamı Teşvik Yasaları- IV

Av. Zeki Onat

20 Eylül 2010 Pazartesi 23:17
  • A
  • A

‘Özürlü İstihdamı’ Teşvik Düzenlemesi:

İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç özürlü, meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler.

Özürlülerin istihdamına yönelik düzenleme aktif anlamda istihdamı teşvik niteliğinde bir düzenlemedir. Bu düzenleme daha önceki zorunlu özürlü çalıştırma düzenlemesinin dışında sadece emreden değil, yardımcı olan bir işlev üstlenmesi açısından önemli olmuştur.

Kapsam:
İşverenlerin kontenjan fazlası işçiler için özürlü ve eski hükümlü çalıştırmakla yükümlü olmadıkları halde özürlü çalıştırmaları veya çalışma gücünü % 80’den fazla kaybetmiş özürlüyü çalıştıran işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir özürlü için 5510 sayılı yasaya göre ödemeleri gereken işveren sigorta prim hisselerinin % 50’sinin kendilerince, % 50’sinin ise Hazinece karşılanacaktır.

Böylece daha önce sadece yükümlü olmadığı veya kontenjan fazlası sigortalılar için ya da özürlülük oranı yüksek olanlar için uygulanan teşvikin kapsamı genişletilmiştir. Yine başlangıçta sadece 5510 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılar için tanınan bu teşvik 5797 sayılı kanunla 5510 sayılı kanunun 20.maddesi kapsamındaki sandık personeli içinde tanınmıştır.

Prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamı, kontenjan fazlası özürlü çalıştıran, yükümlü olmadıkları halde özürlü çalıştıran işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir özürlü için prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin yüzde ellisi Hazinece karşılanır.

Uygulama süresi:
Bu teşvik uygulamasının herhangi bir süre ile sınırlaması söz konusu olmayıp daimi nitelikte ki bir teşviktir.

Yararlanma şartları:

İşçi bakımından:
Çalıştırılan sigortalının özürlü olması yeterlidir. 5510 sayılı kanuna göre bir kişinin özürlü kabul edilebilmesi için

İşveren bakımından:
Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi ve sigortalıların tamamına ait sigorta primlerinin sigortalı hissesine isabet eden tutarı ile Hazinece karşılanmayan işveren hissesine ait tutarın ödenmiş olması şarttır. Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi geçtikten sonra verilmesi halinde, işveren hissesi sigorta primi teşvikinden yararlanılamayacaktır.

Yer altı ve su altı işlerinde özürlü işçi çalıştırılması yasak olduğundan, söz konusu faaliyetleri yürüten işyerlerinde fiilen yer altı ve su altı işlerinde çalıştırılanlardan dolayı sigorta primi işveren hissesi teşvikinden yararlanılması mümkün olamayacaktır.
Teşvikten yararlanmak isteyen işverenlerin; Türkiye İş Kurumu Müdürlüklerinden onaylatacakları ve özürlü statüsünde çalıştırdıkları sigortalılara ait bilgileri ve kontenjan dahilinde/korumalı işyerinde/kontenjan fazlası olarak/yükümlü olunmadığı halde çalıştırma durumlarını ihtiva eden belgenin aslını işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine ibraz etmeleri gerekmektedir. Onaylatacakları belgeyi, her yılın Ocak ayı içinde Kuruma ayrıca ibraz etmeleri gerekmektedir.

Sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı günler dilerim.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.