ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

İstidamı Teşvik Yasaları- III

Av. Zeki Onat

07 Eylül 2010 Salı 08:57
  • A
  • A
5763 SAYILI YASA İLE GETİRİLEN TEŞVİK DÜZENLEMELERİ:

5763sayılı Yeni İstihdam yasası adı da verilen kanun ile 4857 sayılı İş Kanununda, 5510 sayılı SSGSSK ve 4447 sayılı İşsizlik Kanun’larının bazı maddelerinde değişiklikler yapılmıştır. Getirilen bu düzenlemeler teşvik uygulamalarına dair hükümleri içerdiği gibi kayıt dışı çalışmayı önlemeye yönelik yeni düzenlemeler ve istihdam yaratmanın önündeki bürokratik engellerin kaldırılması hiç olmazsa azaltılmasına dair hükümleri de içerdiği görülmektedir.

5763 sayılı yasanın 19. maddesiyle 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Fon nemalarının 1/3 oranında istihdamın arttırılması amacıyla Güney Doğu Anadolu kalkınma Projesinin eksik yarımları için kullanılmasına dair maliye bakanlığına yetki verilmesini öngörmüştür. Doğrudan bir teşvik niteliği bulunmamasına rağmen söz konusu bölgedeki işsizlik sorununun, yatırımların devam ettirilerek azaltılması amaçlanmıştır.

Daha sonra 5921 sayılı yasa ile fon da 18.8.2009 tarihinden geçerli olmak üzere, 2009 yılına münhasır olmak üzere, Fonun nema gelirlerinden ¾ ü, genel bütçeye aktarılacağı belirtilmiştir. Bu tutarları, Yüksek Planlama Kurulu kararına istinaden Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki yatırımlar öncelikli olmak üzere ekonomik kalkınma ve sosyal gelişmeye yönelik altyapı yatırımlarında kullanmak üzere ilgili idare bütçelerine ödenek kaydetmeye Maliye Bakanı yetkili kılınmıştır.

HEKİMLER tarafından işçi ve işverenlerin ödedikleri primler ile oluşturulan işsizlik sigortası fonunun kaynakları amaç dışı kullanıma açılmış olduğu ileride getirilecek başka yasal değişikliklerin sonucunda fon kaynaklarının erimesine ve esasen kanunda belirlenmiş olan hizmetlerin yeterince yerine getirilememesine nende olacak bir süreç başlatılmış olmasını haklı olarak eleştirilmektedir. Nitekim bu eleştirilerin yayınlandığı tarihten hemen sonra fonun nema gelirlerinin daha büyük bir kısmı aynı şekilde kullanılmak için tahsis edilmesi eleştirilerin ve kaygıların haklılığını ortaya koymaktadır.

5763 sayılı yasa getirilen teşvik düzenlemelerini doğrudan istihdamı artırmaya yönelik olması itibariyle üç başlık altında değerlendirmek mümkündür. İşverenler aynı dönem için bu teşviklerden sadece birinden faydalanabileceklerdir.

A - 5763 sayılı yasanın 2. maddesi ile 4857 sayılı iş kanunun 30 maddesi değiştirilmiş ve ‘’Özürlü İstihdamı’’na ilişkin olarak sigorta primi işveren hissesi teşvikinden yararlanması sağlanmıştır.

B - 5763 sayılı yasanın Sosyal Sigortalar Kanun’un 81. maddesi 1. fıkrasına (ı) bendi eklenmesi ‘’İşverenlere %5 Prim İndirimi’’ sağlanmıştır.

C - 5763 sayılı yasanın 20. madde ile 4447 sayılı işsizlik sigortası kanuna geçici 7. madde eklenmesi ile de uygulamadaki adıyla ‘’Gençlerin İstihdamının Teşvik Edilmesi’’ sağlanmıştır.

Sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı günler dilerim.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.