ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Halkıyla kavga eden iktidar

Av. Zeki Onat

07 Haziran 2013 Cuma 13:44
 • A
 • A

İnsan aklı ve ruhu olan varlıktır. Yine insan akıl ve ruh bütünlüğüyle, ‘’maddi’’ varoluşu ile ‘’manevi’’ yönü arasında bağlantı sağlayabilen tek varlıktır. Bu durum kendisi için hem sorun oluşturur hem de sorunun çözümü için ‘’manevi değerlere’’ yönelmesini sağlayarak sorununa merhem arayış hamleleriyle sonuçlanır. İnsan olmak bir ‘’dert’’tir ancak derdin ilacı da ‘’insan olmak’’ tır.

‘’Manevi’’ kavramını din ve dinsel kavram ve kurumların oluşturduğu bir tınıda algılamak ilk akla gelen tepkidir. Zira insanlığın tarihi; türü ne olursa olsun ister semavi dinler ister diğerleri dinler var olduğu tüm zamanlar boyunca işlenmiş olan bir kavramdır. Ancak ‘’manevi’’ kavramını daha sade olarak bir varlığa merhamet etmek, onu sevmek, özlemek veya haksızlık etmemek gibi günlük yaşamda daha sade kavramlarla da anlatmak mümkündür. Çünkü insanlığın ortak paydasıdır. Irkı, cinsi, dini, milliyeti ne olursa olsun bir insanın günlük yaşamının en temel öğeleri olarak görmek mümkündür.

Günümüz ilişkilerinin ‘’algı, tutum ve davranış’’ kavramlarının etkisinde, iletişim ve etkileşim araçlarının da çeşitliliğiyle şekillendiği söylenebilir. Bu şekillenmenin kendilerini toplum mühendisliği(!) ne yakın zanneden kişiler tarafından ‘’modeller’’ oluşturularak yapıldığı bir dönem yaşıyoruz. Ancak gelin görün ki ‘’televizyonlarda olayların veriliş şekliyle yönlendirilmeye çalışılan algılar ‘’sosyal medya’’ denilen bir akış kanalı bularak Taksim Gezi Parkı’nda insan olmanın en temel haline ‘’manevi değer’’ kavramına dönüşüyor. Ve birbirleriyle üst kavram ve kimliklerle bir araya gelemeyecek insanlar ‘’insan olmanın temel noktasında’’ buluşup bir haykırış içerisinde bulunuyorlar.

Ne gariptir ki ‘’algı tutum ve davranış’’ konusunda ‘’hakikat’’ adı altında ders almış ve bizim yukarıda bahsettiğimiz ‘’manevi’’ kavramdan çok uzak olmaması gereken insanlar yıllar önce kendilerine anlatılmış ve ruhlarına istiflenmiş bir senaryonun eşliğinde, aymazlığında ve giderek artan öfke yumağında tüm bu olanları ‘’Komplo, Darbe Girişimi, Demokrasiye Saldırı, Seçim Sonuçlarını Hazmedememe, Faiz Lobisi hareketi’’ gibi etiketlerle kendi algılarını kendi tutumlarının doğruluğuna uygun davranış sergilemektedirler. 

Gözden kaçan ‘’hakikat’’ daha önceki yazılarımızda da sürekli vurguladığımız ‘’ben yaptım oldu’’ anlayışı ‘’ben istediğimi yaparım, çünkü iktidarım’’ zihniyetidir. Geçmiş yazılarımızı takip edenler Sosyal Güvenlik alanında bu zihniyetin hukuk dışı uygulamalarını ayrıntılarıyla okumuşlardır. Son günlerde yaşanan toplumsal çalkantıdan çok önceleri bu ‘’zihniyet’’(!) uygulamalarının sürdürülebilir olmadığını ifade edip durduk. Bunları biz söylerken ‘’şu sebeple bunları yazıyorsunuz’’ diyerek söylediklerimizin etkisini azaltan tepkiler aldığımız oluyordu ancak ‘’internet gençliği’’ adı altında yaşları 18- 25 arası birçok genci sokaklarda tepki göstermesini ‘’manevi’’ değer olarak ‘’haksızlığa ve dayatmaya karşı duruş’’ olarak algılamamak olsa olsa ‘’hakikatin ta kendisini’’ ıskalamaktır.

Bir an için bu toplumsal harekette başka güçlerin parmağı olduğunu kabul edip değerlendirelim. Devletin başında görev yapan birinin kendi deyimiyle ‘’dik duruş(!)’’sergilemesi kendisinin bahsettiği çevrelere karşı geçerli ve kabul edilebilir bir durum, öyle de durmalı zaten beklediğimiz ve istediğimiz şey bu. Ama aslında insanlık tarihi boyunca sayısız örneklerini gördüğümüz kendini her şeyin üstünde gören ‘’kibir emareleri’’ sergileyerek ‘’hakikat’’ dersini ruhuna sindirmeden başkalarına ‘’yaşam dayatması’’ içerisine girmesi ne bu milletin kaldıracağı bir durum ne de bu çatışmaları körükleyerek içeride uzantıları olan dış güçlerin ‘’boş verin ne halleri varsa görsünler’’ diyebileceği bir durumdur. Halkıyla kavga eden bir iktidarın şikayet etiği şer güçlerin ekmeklerine yağ sürmede ki inatlaşmaya ne denilebilir?

YORUM YAZ
TOPLAM 17 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

 • - TÜM TÜRKİYE\'M GEZİ\'Y:12 Haziran 2013, Çarşamba 17:09

 • - sade vatandaş:12 Haziran 2013, Çarşamba 17:08

 • - ümit özel:11 Haziran 2013, Salı 11:37

  marjinal guruplar halk geri kalan ne hacı bekirin lokum sandığı

 • - Sinan firtina:10 Haziran 2013, Pazartesi 13:10

  sayin zeki bey kastettiginiz tüm türkiye halkimi acaba

 • - Zafer kaskan:10 Haziran 2013, Pazartesi 05:42

  Basbakan daha babacan Olmanizi bekliyorum, bakin o zaman her sey degisecek.

 • - efeeren:09 Haziran 2013, Pazar 17:20

 • - ÖNEMSİZ:09 Haziran 2013, Pazar 16:34

 • - DENİZ HARE:09 Haziran 2013, Pazar 16:19

 • - paşa aydın:09 Haziran 2013, Pazar 15:33

 • - SEVDA KAYA:08 Haziran 2013, Cumartesi 23:11

  HÜKÜMET HALKI İÇİN VARDIR KAVGASI DAHA İYİ YAPMAK İÇİNDİR CHP. GİBİ KENDİ KENDİNE KAVGA ETMESİNDE.