ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Genel Sağlık Sigortası III

Av. Zeki Onat

03 Mart 2012 Cumartesi 16:53
  • A
  • A

Genel sağlık sigortasının sistemi üzerinde açıklamalara devam ediyoruz.

Genel sağlık sigortasını anlatan tüm yazarların kanuni düzenlemeleri ifade etmek suretiyle okuyucunun kendi durumuna uyan kuralları bulabileceği fikrini esas aldıklarını görmekteyiz. Tüm anlatımlara rağmen kafa karışıklığının devam ettiğini görmek bize konuyu çok farklı bir biçimde anlatım tarzına zorlamaktadır.
Bireyin doğumuyla kamusal alanda varlığı başlamış olmaktadır. Dolasıyla hemen ardından yükümlülükleri başlayacaktır. Ancak 5510 sayılı yasa ile 18 yaş altı çocukların sağlık giderleri Kurum tarafından karşılanacağı hüküm altına alındığından, anne babasının durumuna bakılmaksızın tüm sağlık giderleri prim ödemeksizin devlet güvencesinde bulunmaktadır.
18 yaşını geçmiş olan birey şayet öğrenci ise devam ettiği okuldan alacağı ‘’öğrenci belgesi’’ ile anne veya babanın sağlık güvencesinden faydalanabilecektir. Erkek çocuklar 22, kız çocukları 25 yaşına kadar bu haktan faydalanabilecekler. Şayet öğrenci değilseler veya öğrenci olma sıfatlarını kaybetmiş veya normal öğrenim süresini yaş sınırının dışında tamamlıyorlarsa bu durumda Genel Sağlık Sigortalısı olarak mecburi olarak prim ödemek yükümlülüğü altına gireceklerdir.

Genel Sağlık sigortası, sağlık yardımı alabilmek için zorunludur. Asıl sigortalılık dediğimiz 4-a,b, ve c maddelerine veya isteğe bağlı sigortalısı olunmasına istinaden çalışmanın bulunması ve tescil edilmiş olması son olarak 30 gün prim ödenmiş olması yeterlidir. Genel sağlık sigortası kapsamında olmasına rağmen daha sonra iş bulmak veya kendi nam veya hesabına bir işyeri tescil ettirmiş olmakla ‘’prim ödeyen’’ birey olunması durumunda ‘’Genel Sağlık Sigortası yükümlülüğü’’ devre dışı kalmaktadır. Burada önemli olan kanuni olarak düzenlenmiş bir statünün içinde olmaktır. Herhangi bir statüye tabi olmamak, halk deyimiyle ‘’boşta beklemek’’ kavramı Sosyal Güvenlik Sisteminde kabul edilmeyen bir durumdur.

4-b sigortalısı olup da prim borcu bulunup da bu borçlarını ödeyemeyenlerin durumu ne olacak ? Öncelikle borçlarını taksitle ödeme talebinde bulunanlar ve ilk taksidi cari ay primleriyle birlikte ödeyenler sağlık yardımlarından faydalanabileceklerdir.

Borçlu olup da borçlarını taksitle ödeme talebinde bulunmamış sigortalının eş ve çocukları, (çocuklar için 18 yaş altında olmaları halinde yukarıda belirttiğimiz üzere herhangi bir sorun bulunmamakta onlar için kurum tüm sağlık giderlerini karşılamaktadır) kuruma yazılı müracaatta bulunmaları halinde ‘’Genel Sağlık Sigortası’’ kapsamında sigortalı olarak tescillerini isteyebilecektir. Genel sağlık sigortası prim miktarının belirlenmesinde yine isterlerse ‘’Gelir Testi’’ yaptırmak suretiyle daha düşük prim ödeme hakları mevcuttur.

Yukarıda saydığımız bir statünün içinde olmakla beraber, bağlı olunan sigortalılığın sağlık yardımı almak için gerekli zorunlu koşullarını taşımıyorsa ( böyle bir durum sadece 4-b için geçerli olup 4-a ve 4-c sigortalıları açısından böyle bir durum söz konusu değildir.) örneğin 4-a işten ayrıldıktan sonra son bir yıl içinde 90 günlük sigortalılığı olması durumun da 10 gün işten ayrılması sonrasında 90 gün daha sağlık yardımlarından faydalanma hakkı bulunmaktadır. Toplam olarak bu 100 günün bitiminde Genel sağlık Sigortalısı’’ olarak kabul edilecek ve kurum kişinin tescilini yapıp bir ay içerisinde kendisine prim ödeme yükümlülüğünü tebliğ edecektir.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.