ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Genel Sağlık Sigortası (II)

Av. Zeki Onat

21 Şubat 2012 Salı 13:15
  • A
  • A
Kişisel yaşamımızın ‘’kamu alanı’’nda yapılan yeni düzenlemelerin etkisi altında yapılanması devam ediyor. Üstelik bu ‘’yapılanma’’ öncesi kamunun yeterince aydınlatılmamasından mı ? Yoksa okuma ve araştırma yapma özelliklerimizin çağımızın gerektirdiği ölçüde olmaması mıdır ? bilinmez, yetkin ve yeterli olduğunu düşünerek çözüm aramak adına ulaşılan kişilerde dahi bir kafa karışıklığını görmekteyiz.
Bu konuda yazılan çizilenler ise kanunun kaleme alınışında ki ‘’karmaşa’’oluşturma niteliğinin bir uzantısı görüntüsünden uzak olmadığını söylemek abartı olmayacaktır. Daha önce ‘’Kartın Rengi Değişiyor mu?’’ başlıklı yazımızda halkın algısını esas alarak konuya giriş yapmıştık. Kaldığımız yerden devam edelim.
İşin özünde tüm vatandaşların hatta ‘’Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayanların’’ sağlık sigortası kapsamına alınmak istendiğini ifade etmek gerekir. Bu kavramın bize yabancı oluşumudur? Yoksa birden fazla sigortalılık haline bu güne kadar alışmış olduğumuzdanmıdır? ‘’Genel Sağlık Sigortası’’ kavramına henüz alışamadğımızı söyleyebiliriz. Çünkü ‘’Ben prim gün sayımı tamamladım sadece yaşı bekliyorum, herhangi bir şekilde prim ödemek istemiyorum’’ veya ‘’ben özel sağlık sigortası primi yatırmaktayım, bir de genel sağlık sigortası primi mi yatıracam?’’ tarzı çıkışları çok duymaktayız. Bu durum dahi ‘’Genel Sağlık Sigortası’’kavramının özümsenmediğini göstermektedir.
‘’Genel Sağlık Sigortası’’ bu topraklarda yaşayanların her türlü hastalık karşısında tedavi görebilmelerine imkan tanıyan bir sigortadır. Zorunlu olması en önemli özelliğidir. Sadece ‘’Genel Sağlık Sigortası’’ kapsamında olma ve kapsamdan çıkma ile ilgili olarak ayrıntılı düzenlemeler mevcuttur. En çok da kafa karışıklığına mevzuatta ki bu sigorta kapsamına girip tekrar çıkışa dair algılar sebebiyet vermektedir.
Ülkemizde 5510 sayılı yasa nın 4-a ,b ve c maddeleri gereğince ‘’hizmet akdiyle çalışanlar’’, ‘’kendi nam ve hesabına çalışanlar’’ ve son olarak ‘’ Kamu Hizmetlerinde çalışanlar’’ olmak üzere üç temel sigortalılık mevcuttur. Bunlara ‘’hak sahibi’’ kavramıyla da katılmak mümkündür. Başka bir deyişle ifade ettiğimiz bu sigortalılardan birine tabi olarak çalışan birinin ‘’bakmakla yükümlü olduğu kişi’’ satatüsünde olanlar ‘’haksahibi’’ kavramıyla anılmaktadır. Bu nitelikte olan kişilerin ‘’Genel Sağlık Sigortası’’ yaptırmaları gerekmemektedir. Ancak gerek asıl sigortalı olan kişi gerekse ‘’haksahibi’’ olma durumunda olan kişi bu niteliğini ayrı ayrı birbirinden bağımsız olarak bu niteliklerini kaybetmeleri durumunda ‘’Genel Sağlık Sigortası’’ olarak prim yatırmak zorundadırlar.
Bu bilgiler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bilgi işlem sistemi tarafından otomatik olarak sürekli olarak güncellenmekte ve bir kişinin ‘’Genel Sağlık Sigortası’’ olmak zorundalılığı halinde bir aylık süre içinde müracaatını şart koşmaktadır. Herne kadar hatalı olarak ‘’Genel Sağlık Sigortası’’ olması gerekliliği yönünde Kurum tarafından uyarı mektubu gönderilenler var ise de aslında sistem otomatik olarak kişileri bu kapsama almaktadır.
Son birkaç zamandır aldığımız yoğun sorular karşısında konunun detayından çok sistemin ne olduğunun anlaşılmasına yönelik paylaşmaya devam edeceğiz.
Mutlu ve sağlıklı günler dilerim
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.