ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli

YAZARLAR

Gelir Testinde Son Gün

Av. Zeki Onat

28 Şubat 2012 Salı 13:33
  • A
  • A
Genel Sağlık Sigortasının 01.01.2012 tarihi itibariyle başlamasıyla toplumsal hayatımızda yeni bir sayfa açılmış oldu. Ve bu sayfa daha önce görmeye alışık olduğumuz ‘’son dakika’’ ya kadar bekleme alışkanlığının sonuçları kendini gösteriyor.
Genel Sağlık Sigortalısı olması zorunlu olan kişilerin, aile içi gelirlerinin daha düşük olduğunu beyan etmeleri ve Sosyal Yardımlaşma Vakıflarınca yapılacak gelir testi ile bunu belgelemeleri halinde daha düşük prim ödeme yükümlülükleri söz konusu olmaktadır.
Gelir tespitinde, aynı evde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük anne ve büyük babadan oluşan aile esas alınmak suretiyle hane geliri ölçülmekte ve kişi sayısına bölünmektedir. Ortaya çıkan rakam
Asgari ücretin üçte birinin (295.50 TL) altında ise primleri devlet ödeyecek.

Asgari ücretin üçte biri (295.50 TL) ile asgari ücret arasında ise kişi 35.46 TL prim ödeyecek.

Asgari ücret (886.50 TL) ile asgari ücretin iki katı arasında ise kişi 106.38 TL prim ödeyecek.

Asgari ücretin iki katından (bin 773 TL) daha fazla ise kişi 212.76 TL prim ödeyecek.
Daha önceki yazılarımızda ifade ettiğimiz üzere 29 Şubat mesai bitimine kadar gelir testi başvuruları kabul edilecek olan kapsam dahilindeki kişiler, bu tarihe kadar gelir testi yaptırmamaları halinde aylık 213 TL sağlık primi ödemek zorunda kalacak.
Ben gelir testine girmek istemiyorum bu primi öderim diyenlerin telaşlanmasına gerek olmadığı gibi bir adım daha atıp kendilerini ‘’isteğe bağlı sigorta’’ lı olarak tescil ettirmeleri halinde küçük bir farkla yaşlılık sigortası primi yatırmış olacaklar ve aynı zamanda sağlık sigortası haklarını elde etmiş olacaklardır.


SGK'da kaydı bulunmayan ve vize süresi dolan yeşil kartlıların yaptırmak zorunda olduğu gelir testi için gerekli başvuru, kişinin kayıtlı ikametgahının bulunduğu il veya ilçe idari sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacaktır. Vakfa başvuruyu takiben Sosyal Güvenlik Kurumuna ayrıca başvurmak gerekmemekte, sistem üzerinden aktarılan gelir testi sonuçlarına göre kişinin ödemesi gereken prim miktarı üzerinden tescili yapılmaktadır.
Evet asgari ücretten daha düşük geliri olduğunu beyan edipte Sosyal Güvelik Kurumunda kaydı olmayanlar yani zorunlu Genel Sağlık Sigortası sigortalıları için son iki mesai günü değerlendirmeleri için uyaralım istedik.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.