ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

‘’Fazla Mesai’’ Ücreti -I

Av. Zeki Onat

23 Kasım 2010 Salı 00:41
  • A
  • A
okuyucumuzdan gelen soru üzerine çalışma saatleri, haftalık tatil, fazla mesai kavramları üzerinde birkaç açıklama paylaşmaya çalışalım.

Öncelikle normal çalışma haftalık 45 saati geçmeyen çalışmadır.normal çalışmanın dışında yapılan yani 45 saati geçen çalışmalar fazla çalışma süresi olarak değerlendirilebilecektir. Bu sebeple günlük çalışma süresinin aşılması fazla çalışma olarak değerlendirilemeyecek, haftalık çalışma süresinin aşılması esas alınacaktır. 4857 sayılı iş kanunu’muzda ‘’hafta’’esası öngörülmüş olup bunun haricinde başka bir ölçüt bulunmamaktadır.

Yine yasal mevzuatımız ‘’tarafların anlaşmaları’’şartı ile normal çalışma süresinin haftanın çalışılan günlerine günde 11 saati aşmamak koşulu ile farklı dağıtabilmek mümkündür. Burada günlük onbir saati aşan çalışmalar ‘’denkleştirmeye’’ tabi tutulamayacağı için işçi için çalışma süresine bağlı kalınmış olması halinde dahi fazla çalışma ücretine haftalık hak kazanması anlamına gelmektedir.

‘’Af’’

Son günlerde sıkça konuşulan ‘’af’’ ile ilgili olarak herhangi bir resmi belge açıklanmayarak bir basın açıklaması ile konu ‘’bayram müjdesi(!)’’halinde geçiştirilmiştir. Bu sebeple prim borcu bulunan sigortalılarımızın bu borçlarının ödenmesi ile ilgili olarak soracakları soruya ancak resmi bir hukuki metin açıklandıktan sonra ayrıntılı olarak paylaşmaya gayret edeceğiz.

Saygılarımla mutlu günler dilerim
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.