ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Emeklilik yaşı yükseliyor(mu)

Av. Zeki Onat

30 Ekim 2012 Salı 14:00
 • A
 • A

1999 yılında yapılan değişiklikle Sosyal Güvenlik Kurumlarına prim yatıranların emeklilik koşulları değiştirilerek kademeli geçiş uygulaması başlatılmış ve daha sonra 1.10.2008 de yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu ile kademeli olarak emeklilik yaşı ikinci kez yükseltilmişti.

Sosyal güvenlik tarihimiz toplanan primlerin nasıl kullanıldığından ziyade daha az emekli maaşı nasıl öderiz hesabına dönüştürülmüştür.

1999 dan itibaren emeklilik yaşı daha az tepki alacak yöntemlerle vatandaşa hissettirilmeden fazla tartışılmasına imkan vermeden konunun uzmanlarının hemfikir olduğu bir değerlendirme ile ‘’çaktırmadan sürekli yükseltiliyor’’. 1999 ‘dan önce ilk kez sigortalı olup prim günü ve sigortalılık süresini dolduran binlerce kişi sonradan getirilen kademeli emeklilik sebebiyle yaşı doldurmayı bekliyordu. 

Emeklilik sayesinde alınacak maaş ülkemizde zaten yoksulluk sınırında olan vatandaşın çalışarak elde edilen gelire ilave bir gelir olarak beklentisi iken zorla yoksulluk sınırına hapsedilmek istenmesini anlamak mümkün değil.

Üçüncü kez yaşın yükseltilmesi, ortaya çıkacak sosyal tepkilerin hesaba katıldığında 2013 yılında yerel (birleştirilmesi halinde genel) seçimlerin varlığı karşısında pek mümkün görünmüyor. Ancak ‘’kurbağanın suyunun yavaş yavaş ısıtıldığı’’nı ve uygulanan bu yöntemin tüm sosyal konularda genel yönetim politikası olduğunu görmek gerekiyor.

Yani iki yıl olmazsa dahi bir seçim başarısının ardından yapılabilecek ilk adım olduğunu söylemek kehanet olmayacaktır.

Tüm bunlara rağmen devlet bütçesinden sonra en büyük bütçe olan Sosyal Güvenlik Bütçesinin nasıl değerlendirildiğinin açıklanmaya ihtiyacı vardır. Örneğin işverenlere sağlanan \%5 prim indiriminin bir yıllık maliyetinin ne olduğunun, sağlık harcamalarında defalarca yazdığımız denetimi yaygınlaştırmanın kurumun giderlerini azaltmadaki faydasının ne olacağının ve hiç sorgulanmayan yeni açılan Sosyal Güvenli Merkezleri ile kurumun işletme maliyet hesabının son 5 yıllık raporunun yayınlanarak kurumun 1 TL prim toplamak için kaç para harcadığının açıklamasının yapılması gerektiği gibi detaylı incelemelerin ve sorgulamaların en azından yoksulluk sınırında çalışan bu halkın bilmesi gerekmektedir.

YORUM YAZ
TOPLAM 5 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

 • - Misafir05 Kasım 2012, Pazartesi 09:17

 • - Misafir05 Kasım 2012, Pazartesi 09:09

 • - Misafir03 Kasım 2012, Cumartesi 12:42

  umarım ak parti böyle bir hata yapmaz

 • - Misafir02 Kasım 2012, Cuma 18:33

  hakkımızı helal etmiyoruz yaşa takılanların sesini duyun duyurun

 • - Misafir02 Kasım 2012, Cuma 11:21

  bu yasa çıkarsa kesinlikle ak parti oy larını büyük oranda düşürecekdir