ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Eksik Gün Bildirimleri

Av. Zeki Onat

06 Temmuz 2011 Çarşamba 12:16
  • A
  • A
Ülkemizde kayıt dışı istihdamı önlemeye yönelik olarak çıkarılan sigortalıların çalıştıkları ay içerisinde eksik çalışmış olmaları halinde bu durumu işverenlerce belgeleri ile birlikte yazılı kağıt ortamında sosyal güvenlik kurumuna bildirme mecburiyeti 5510 sayılı yasanın 86. maddesi ile düzenlenmiştir.

Aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesine ilişkin düzenleme ( c ) bendinin 6. fıkrasında düzenleme yapılmıştır. Buna göre ‘’ ay içinde bazı iş günlerinde çalıştırılmadığı ve ücret ödenmediği beyan edilen sigortalıların 30 günden az çalıştıklarını ispatlayan belgelerin işverence ilgili aya ait aylık prim ve hizmet belgesine eklenmesi şarttır.’’ Bu şart kamu idareleri ile Toplu İş Sözleşmesi imzalanan işyerlerinde bu şart aranmamaktadır. Bu belgeler aylık prim hizmet belgesinin verilmesi gereken süreler içinde verilmelidir.

Bu düzenlemenin işverenler açısından kırtasiyeciliğin artırıldığı yönünde eleştirilere maruz kalmasının yanında verilen belgelerin il müdürlüklerince yeterince incelenemediği ve amaca yönelik bir katkısının olmadığı yönünde değerlendirmeler sonucunda 6111 sayılı yasa ile 40. maddesin de ise bu düzenleme ‘’ Kurumca belirlenen işyerlerinde bu şart aranmaz’’ şeklinde değiştirilmiştir. Ve yukarıda belirtilen fıkra yürürlükten kaldırılmıştır.

Bu sefer 16.06.2011 tarih 27966 sayılı resmi gazetede yayınlanan Sosyal Sigortalar İşlemleri Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yayınlanan yönetmeliğin 16. maddesinin d fıkrasında ‘’ kamu idareleri ile Toplu İş Sözleşmesi imzalanan işyerleri ile 50 ve üzerinde sigortalının çalıştırıldığı aylara ilişkin özel sektör işyerlerinde eksik gün bildirim nedenlerinin aylık prim ve hizmet belgesinde belirtilmesi yeterlidir. Bu işyerleri için ayrıca eksik gün bildirim formu ile eki belgeler aranmaz’’ düzenlemesi getirilmiştir.

Bu son düzenleme ile 50 ve üzeri sigortalı çalıştıran işverenler aylık prim ve hizmet belgesinde eksik gün ile ilgili ‘’açıklama’’ yapabilecek ayrıca Ek 10 olarak bilinen eksik çalışmanın nedenini belirten formu vermesi gerekmeyecektir. Özellikle kamu niteliğindeki işverenler de söz konusu belgelerin verilmesinden muaf tutulmuştur.

Ancak 50 kişiden daha az sigortalı çalıştıran işyerleri çalıştırdıkları sigortalılar için şayet 30 günden daha az sigortalılık beyan ediyorlar ise bu durumu belgelemek ve sosyal güvenlik kurumuna yazılı kağıt ortamında bildirmek zorundadır.
Düzenlemenin kaldırıldığı yönündeki 6111 sayılı yasanın yayınlandığı 13.02.2011 tarihi ile bu yükümlülüğün sınırlı olarak işveren için yeniden getirildiği 16.06.2011 tarihi arasında söz konusu belgeyi vermeyen işverenlerin cezai işleme maruz bırakılmaması gerektiğini, ancak takip eden aylarda verilmeyen belgeler için ise işverenlerin EK 10 olarak ifade edilen eksik gün bildirimlerini yazılı kağıt ortamında hiç vermemeleri veya süresinde verilmemesi durumunda idari para cezasına maruz kalabileceklerini hatırlatalım.

Kayıt dışılığın azaltılmasına yönelik bu düzenleme ‘’kayıt dışılığın 1-10 kişinin çalıştığı işyerlerinde daha yoğun olarak görülmesi‘’nedeniyle aslında isabetli olmakla birlikte, ülke gerçekliğinin içerisinde zamana göre yeniden düzenlenebilmesi gerektiğini, bunun içinde bu tür düzenlemelerin sonuçlarının değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Sağlıklı mutlu huzurlu günler dilerim.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.