ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu

YAZARLAR

Dul ve yetim kız çocukları için çift maaş

Av. Zeki Onat

25 Nisan 2013 Perşembe 11:01
  • A
  • A

Yetim kız çocuğu hem babasından hem de vefat eden eşinden dolayı ölüm aylığı talep etme hakkı bulunmaktadır. Ankara 13. İş Mahkemesinin direnme kararı üzerine Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 21/3/2012 tarihli ve 2012/21-21 Esas no, 2012/223 sayılı Kararı ile artık kesinleşmiş olan bir hukuki haktır.

506 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin çocuklara aylık bağlanması şartlarının sayılmakta ve I numaralı bendinin (C) alt bendinin (a) fıkrasında eşinden aylık almanın ana/babadan ölüm aylığı bağlanmasına engel olduğunun belirtilmediği ve geçici 91 inci maddesinin altıncı fıkrasındaki düzenleme ile 506 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin VI numaralı bendinin son cümlesindeki “…Ancak evliliğin son bulması ile kocasından da aylık almaya hak kazanan kimseye bu aylıklardan fazla olanı ödenir.” hükmünün zımnen mülga edildiği, gerekçesiyle Hukuk Genel Kurulu bu kararı vermiştir.

Peki şimdi ne olacak? SSK sigortalılarının yetim kız çocukları hem eşinden hem de ana/babasından aylık alacak.  Bağ-Kur ve Emekli Sandığı sigortalılarının kız çocuklarına ise  bu aylıklardan sadece yüksek olanı ödenecek. Bu durum ise büyük bir reform(!) olarak lanse edilmeye çalışılan ve özünde sigortalılık hak ve yükümlülüklerinin eşit veya en azından dengesiz olmadığı bir düzenlemenin gerekli olduğu sosyal güvenlik sistemimizde kız çocukları arasında yine büyük bir eşitsizlik yaratılacaktır. Bu durumun genelleştirilmesi halinde ise yüzbinlerce kişiye geriye dönük olarak çift aylık ve faiziyle birikmiş aylık ödenmek zorunda kalacak olan Sosyal Güvenlik Kurumu hala durumu kurtarma peşinde koşmaktadır.

Durumu kurtarma adına ise yapılanlara bakıldığında hukuk mahkemeleriyle ‘’şifahi görüşmeler’’(!)den tutunda Hukuk Genel Kurulunun vermiş olduğu kararın aksine uygulamaya devam etmeye kadar bir hukuksuzluk zincirini görmekteyiz.

4-a sigortalısı vefat etmiş olan babasından ve yine 4-a sigortalısı vefat etmiş eşinden dolayı kız çocukları Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat ederek vefat tarihleri itibariyle maaş bağlanmasını isteyebileceklerdir. Ve tabi ki kurumun bu müracaata olumsuz yanıt vermesi halinde iş mahkemesinde açacakları dava ile bu haklarını geçmişe doğru faizi ile birlikte isteme haklarını ileri sürmeleri gerekmektedir.

Bağ-Kur ve Emekli Sandığı sigortalılarının kız çocuklarına ise bu aylıklardan sadece yüksek olanı ödenecek. Ortaya çıkan Sosyal Devlet anlayışındaki bu ucubeyi diğer ucube uygulamalar gibi daha nereye kadar sürdüreceklerini, esas işleri bu ucubeleri ve eşitsizlikleri düzeltecek düzenlemeleri yapmak olanların ‘’ulufe dağıtma’’ şeklinde uyguladıkları ‘’cambaza bak oyununu’’ daha ne kadar sürdüreceklerini hep birlikte göreceğiz. 

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - yetim ve dul kalmış:21 Eylül 2013, Cumartesi 16:28

    eş ssk baba ssk eş ölmüş kişi ssk kurumuna gitse ölmüş olan babasından maaş baglanabilirmi