ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Çiftçilere Müjde

Av. Zeki Onat

11 Nisan 2011 Pazartesi 17:11
  • A
  • A
Sattıkları ürün bedellerinden kesinti yapılmak suretiyle prim ödemiş olan çiftçilerin sigortalılıkları bu kesintinin yapıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren başlatılması 2926 sayılı kanunun hükümlerindendir. Söz konusu kesinti kanundaki ifadesiyle ‘’tevfikat’’ ın sosyal güvenlik kurumu hesaplarına intikal etmiş olması şartı bulunmaktadır.

Bu manada sosyal güvenlik kurumu kendisine bildirilen bu kesintilerin kayıtlarını tutmak, tarım sigortalıların tescil işlemlerini gerçekleştirmek ve tescil sonrası tarım sigortalılarının hak ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesi konusunda işlemeleri yapmak durumunda. Ancak tevfikatların kurum kayıtlarına uzun yıllar işlenmediği ve 6111 sayılı kanunla bu sigortalılara geçmiş dönem tevfikat kayıtlarını getirmiş olmaları halinde geriye doğru tescil işlemleri bu işlemle birlikte ortaya çıkacak prim borçlarını ise ‘’peşin’’ ödemek şart ve kaydıyla sigortalılık sürelerini geriye doğru satın alma imkanına kavuşmaktadırlar.

Büyük çoğunluğu köylü olan bu vatandaşların ‘’tez elden’’ çözümler programlarını seyredip taksitlerle ödenebileceğinden tutunda akla hayale gelmeyen bilgi kirliliğinin sonuçları sosyal güvenlik binalarında uzun kuyruklara neden olmaktadır.

Son düzenlemelerle kurum yetkilileri akla ve mantığa uygun yeni çözümleri üretmek suretiyle bu uzayan kuyruklara çözümler üretmeye çalışmakta olduğunu görmekteyiz.

Tarım ürünlerini satarken prim kesintisi yapılan çiftçilerimiz bu kesintiye ait makbuzu ve ekinde sunacakları taahhütname ile anında işlem yaptırabileceklerdir. Taahhütnameyi doğru bilgilerle doldurarak imzalamak suretiyle 6111 sayılı yasadan faydalanmak suretiyle sigortalılık sürelerini kazanabileceklerdir. Gerçeğe aykırı beyanda bulunanların işlemleri ise yapılacak incelemeler neticesinde hatalı beyanları ortaya çıkması halinde iptal edilecektir. Son derece yerinde bir uygulama olduğunu düşündüğümüz bu durumdan tüm çiftçilerimizin faydalanmaları kendi menfaatlerine olacaktır.

Bilgi vermede sosyal sorumluluk ilkesini de unutmadan yapılacak yayınlara kavuşmak umut ve temennisiyle,


Sağlıklı ve mutlu günler dilerim
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.