ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu

YAZARLAR

6111 Sayılı Yasa SGK Alacaklarının Yapılandırılması II

Av. Zeki Onat

29 Mart 2011 Salı 17:30
  • A
  • A


‘’4-b sigortalıları 5510 sayılı yasa ile yasanın yürürlüğe girdiği 01.10.2008 tarihine kadar hiç tescil ettirmemişler ise bu kanun yürürlüğe girdikten sonra iki yıl içerisinde tescil edilmemeleri halinde sigortalılıklarının düşeceği geçici 8. maddesinde hüküm altına alınmıştır.
Bu sebeple geçmiş yıllara ait 4-b sigortalılığı gerektiren faaliyetleri olanlar şayet hiç tescil edilmemişler ise 6111 sayılı kanundan faydalanarak prim borçlarını ödemek suretiyle hizmet kazanmak istediklerinde, sigortalılıklarını en fazla 01.10.2008 tarihine kadar tescil ettirebilecekler’’ini daha önceki yazımızda ifade etmiştik.
Ancak bu kuralın istisnasını oluşturan 5510 sayılı yasanın geçici 17. maddesi ile 30.04.2008 tarihi itibariyle 5 yılı aşan süreyle prim borçlarını ödemeyen 1479 sayılı kanuna tabi olarak çalışan yani kendi nam ve hesabına bir işyerini işleten kişiler ile 2926 sayılı kanuna tabi olarak tarımda kendi nam ve hesabına çalışanların sigortalılıkları durdurulmuş ve söz konusu prim borçları ise silinmiştir.

6111 sayılı yasa ile bu kapsama giren sigortalılar dilerlerse yazılı olarak şahsen müracaat etmeleri halinde 5510 sayılı yasanın geçici 17. madde ile silinen hizmetlerini tekrar ihya edebilecekler ve hizmetlerinin ihyası sonucu ortaya çıkan prim borçlarını peşin veya taksitler halinde ödemek suretiyle sigortalılık sürelerini kazanabileceklerdir. Bu sigortalıların geriye doğru süre kısıtlaması olmaksızın tescil tarihleri esas alınmak suretiyle işlem yaptırabileceklerini, bu haliyle de daha önce tescillerini yaptırmamış olan 4-b sigortalılarından farklı hakları olduğunu özellikle belirtelim.

02.05.2011 tarihi itibariyle başvuru süresinin sona ereceğini göz önüne alarak 5510 sayılı yasanın geçici 17. maddesine göre kendi nam ve hesabına tarımda çalışanların ve bir işletmeyi işletenlerin geçmiş sigortalılıklarının ihyası için başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Bir işletmenin çalıştırdıkları işçiler için kuruma ödemesi gereken primlerin 30.11.2010 tarihine kadar tahakkuk etmiş olan prim borçlarının yapılandırılması başvuruları internet yoluyla yapıldığını, işverenlerin kendi işyeri şifrelerini kullanmak suretiyle başvuru formunu doldurmak suretiyle işlemleri gerçekleştirmektedirler. Sosyal güvenlik il/ merkez müdürlüklerince bu işverenlere tercihlerine göre peşin veya taksitli olmak üzere hazırlanmış bir ödeme planı gönderilmektedir. Başvuru tarihine göre son ödeme tarihi değişmekle beraber nisan ayı içerisinde yapılan başvurular için peşin ödemenin son günü 01.08.2011 olarak belirtilmiştir.

Sağlıklı mutlu günler dilerim
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.