ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

2925 Tarım İşçileri Sağlık Aktivasyonu

Av. Zeki Onat

18 Nisan 2011 Pazartesi 17:33
  • A
  • A

Kamuda verilen hizmetlerin şeklinde ve niteliğinde yaşanan ciddi bir değişim söz konusudur. Bu değişimleri ilgililere ulaştırmak tabiî ki yazılı ve görsel iletişim araçlarıyla yapılacaktır. Ancak önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere kamuyu bilgilendirmede sosyal sorumluluk ilkesinin hiçbir zaman göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.
Nitekim değişimler birbirini izlerken geçmiş yılların biriktirdiği evrak üzerindeki bilgilerin yeni yapılanmada kayda geçmesi sistemin işlemesi açısından son derece önemlidir.

Sosyal Güvenlik reformunun yürürlüğe girdiği tarih olan 01.10.2010 tarihinden önce 506 sayılı Sosyal Sigortalar kanunu ile 2925 sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanununa tabi olanlar, 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasasının geçici 1. maddesi gereği 4-a sigortalısı yani hizmet akdi ile çalışan sigortalılar olarak kabul edilmiştir.

Bu sigortalılar ile bunların 5510 sayılı kanuna göre bakmakla yükümlü oldukları kimseler genel sağlık sigortası hükümlerine göre sağlanan sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlanma hakkına sahip bulunmaktadırlar.

Halk arasında ‘’SSK Tarım sigortalısı’’ olarak bilinen bu sigortalıların ödedikleri primler artık bankalarca tahsil edilmekte ve bu tahsilatlar aynı anda kurum kayıtlarında görülebilmektedir. Bunların borcunun bulunmaması veya zamanında primlerini ödemeleri halinde sistem tarafından sağlık aktivasyon ve provizyon işlemleri otomatik olarak yapılmaktadır. Aksi bir durumda yani borçları görünen veya yatırmış olduğu primlerini işletmemiş olan sigortalılar sağlık provizyon işlemi otomatik yapıldığından sağlık yardımından yararlanamayacaklardır.

Sistemin kurulmuş ve işletime açılmış olmasının yanında geçmiş dönemlere ait borcu olanlar veya primlerini ödemiş olmalarına rağmen bu makbuzlarını il veya merkez müdürlüklerine müracaat ederek sistemde işletmemiş olanlar sağlık yardımlarından yararlanamayacaklardır.

Bu sebeple vatandaşlarımızın sağlık sorunları oluşmadan önce primlerini ödemiş olmaları halinde bunun sisteme işlenip işlenmediğini kontrol ettirmeleri ve şayet ödenmesine rağmen işlenmemiş olan prim makbuzları var ise bunların sisteme işlenmesini sağlamaları gerekmektedir.

Primlerini düzenli ödeyen bu sigortalılarımızın başlangıç için sağlık aktivasyon işlemleri yapılmamışsa ‘’sistemde borç kayıtlarının bulunduğunu’’, sistemde görünen bu borçlarının ödendiğini gösterir makbuzlarını ibraz etmeleri halinde sistemin yeniden otomatik olarak sağlık aktivasyon işlemlerini gerçekleştireceğini belirtelim.

Sağlıklı, mutlu günler dilerim.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.