ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu

YAZARLAR

Zirveye Giden Yol (Ides Of March)

Ali Buhara Mete

27 Aralık 2011 Salı 13:46
  • A
  • A

Yönetmenliğini George Clooney’in yaptığı ‘Zirveye Giden Yol’ (Ides of March) Beau Willimon’ın ‘Farragut North’ adlı Broadway oyunundan esinlenerek beyaz perdeye aktarıldı. Filmin başrollerini paylaşan Ryan Gosling ve George Clooney’e; Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti ve Marissa Tomei gibi usta oyuncular eşlik ediyor. Zirveye Giden Yol, Vali Mike’ın (George Clooney) Ohio’daki seçim sürecinde rakibiyle olan siyasi mücadelesini anlatıyor. Vali Mike’ın ikinci danışmanı Stephen, (Ryan Gosling) otuz yaşında olmasına rağmen bulunduğu mevki ve icraatlarıyla parti ve kampanya için adeta bulunmaz Hint kumaşıdır. Yıldızı öylesine parlamıştır ki seçim kampanyası devam ederken karşı partiden ona kendi taraflarına geçmesi için teklif gelir. Gelen teklifi başdanışman Paul Zara’ya (Philip Seymour Hoffman) söyleme gafletinde bulunan Stephen artık sadakatine itibar edilen bir adam olmaktan çıkar. Yaptığı acemice hareketin cezası çok ağırdır. İstikbal vadeden kariyeri artık bitmek üzeredir fakat siyasetin gerektirdiği bütün oyunları oynayacaktır.

Sürükleyici ve sürprizlerle dolu bir hikâye
Dram türündeki filmin senaryosunda yine George Clooney, Grant Haslow ve Beau Willimon var… George Clooney tek kelimeyle muhteşem bir performans ortaya koyuyor. Hem yönetmen, hem aktör ve hem de senarist olarak bu kadar başarılı bir iş ortaya koyan sanatçının takdire şayan çalışması Oscar ödülüyle taçlanırsa sakın şaşırmayın. Aktörlüğüyle kendisini kanıtlamış olan Clooney, yönetmen olarak da kusursuz bir iş ortaya koyarken, görselinden tutun seslerine ve atmosferine kadar bütünüyle izlemeye değer bir film yönetmiş. Zirveye Giden Yol kendi adıma son zamanlarda gördüğüm en akıcı ve ‘içi dolu’ filmlerden birisi... Yapımı bu kadar izlenir ve keyifli kılan noktalardan birisi de şüphesiz senaryo… Senaryodaki sürükleyicilik ve sürprizler filmin heyecanını her an dorukta tutuyor. Açıkçası beklediğimiz ve tahmin ettiğimiz hiçbir şey olmuyor… Nitekim şaşırtan sahnelerle filmin birçok sekansı bizi büyük bir meraka gark ediyor ve tempo neredeyse hiç düşmüyor. Filmin nabzını bu denli yüksek tutan senaryoya oyuncuların başarılı performansı da eklenince son derece gerçekçi ve bir o kadar da heyecan verici bir yapım seyrediyorsunuz.

Tür olarak apolitik bir film
Her ne kadar konu itibariyle ‘başkanlık seçimi’ anlatan dramatik bir hikâye izlesek de Zirveye Giden Yol’a ‘politik’ bir film denemez. Filmde, Obama’nın ‘umut’ temalı seçim kampanyasındaki slogan ve afişlerinden ilham alındığı göze çarpsa da bu detayları sadece dekor olarak görüyorsunuz. Neticede film, günümüz siyasetine ince göndermede ve taşlamada bulunuyor ancak bunu içerikle değil metodolojik olarak yapıyor. Daha geniş bir çerçeveden bakınca, filmdeki sorunsalın kişisel olmaktan çok kurumsal nitelikli bir sistem eleştirisi olduğunu görüyoruz. Senaristler, politik mesajlara yer vermezken, karakterlerin yaşadığı siyasi dünyayı ve aralarındaki vahşi entrikaları tüm çıplaklığıyla resmediyor. Yani eleştiriden Amerika’daki iki taraf, ‘Demokratlar’ ve ‘Cumhuriyetçiler’ de nasibini alıyor. Yapımın adıyla da sabit olduğu gibi ‘Zirveye giden yolda her şey mübahtır’ düstürunu filmin sorunsalı olarak nitelendirebiliriz.

Didaktizm kokan, sığ ve çiğ kalmış siyasi içerikli filmlere baktığımızda ‘mesaj kaygısı’ o kadar göze batar ki sloganlar hikâyenin önüne geçer. Aslında hikâye yoktur sadece ‘mesaj veren karakterler’ vardır. Filmin derdini anlatan; mesajların aksine hikâye ve eylemlerdeki alt metin dediğimiz neden-sonuç ilişkisini barındıran, yorumu kişiye münhasır, ‘gizli çağrışımlar'dır. Tam da bu noktada Zirveye giden Yol, sığ ve derin olanın yani iyi ve kötü bir hikâye anlatımının kıyaslanmasında müşahhas bir örnek teşkil etmektedir.

12 buçuk milyon dolara mal olan yapım gişede 40 milyon dolar hâsılat yaptı. Nihayetinde zekice tasarlanan senaryo, kalifiye bir rejisörün elinden geçince usta oyunculara sadece oynamak kalıyor. Zirveye Giden Yol apolitik insanların da soluksuz seyredebileceği bir film.
buhara53@hotmail.com
alibuhara @twitter.com
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.