ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Senden Bana Kalan (The Descendants)

Ali Buhara Mete

06 Mart 2012 Salı 15:35
  • A
  • A
Sideways ve About Schmidt’in yönetmeni Alexander Payne; en iyi uyarlama senaryo Oscar’ı alan Senden Bana Kalan (The Descendants) filminde; dramla komediyi birleştirerek izleyenlere keyifli bir iki saat vaat ediyor. George Clooney’nin usta oyunculuğu ile  sarsıcı ama bir o kadar basit (sade) senaryo bir araya gelerek harika bir yönetmenin objektifiyle harmanlanınca ortaya hiç sıkılmadan izleyeceğiniz bir yapım çıkıyor.
Başarılı bir avukat olan Matt King (George Clooney) Havai’de çok zengin bir emlak tüccarıdır. Çok zengin olmasına rağmen Honda marka bir araba kullanarak mütevazı bir hayat süren başkarakterin son derece sosyal olan eşi Elizabeth King (Patricia Hastie) bir tekne kazası geçirerek yaşam ünitesine bağlanır. İki tane kızı olan ve bu ana kadar sadece işleriyle meşgul olan Matt bir anda büyük bir sorumluluk altına girmektedir. Yurtta kalan kızı Alexandra’yı (Shailene Woodley) küçük kardeşi Scottie (Amara Miller) ile ilgilenmesi için eve getiren Matt, karısı Elizabeth’in iyileşmeyeceğini öğrenir.  Matt, karısının ölümüyle yüzleşmeye çalışırken, kendisini başka bir erkekle aldattığını öğrenince çarşı-pazar karışıverir. Bu kırılma noktasından sonra aldatıldığı kişinin kim olduğunu öğrenmeye ve onu bulmaya karar veren Matt çocuklarıyla birlikte melodramla komedinin iç içe geçtiği bir tematik dönüşüm yaşayacaktır.

Filmdeki herkes ‘karakter’
Filmdeki kişilerin hepsinin karakter olduğunu söyleyebiliriz. Matt’ten küçük kızına, küçük kızından Alexandra’nın sevgilisine kadar hepsi tam manasıyla bir karakter. Obje ya da edilgen hiçbir karakter yok... Örneğin,  Alexandra’nın erkek arkadaşı Sid son derece patavatsız davranışlarıyla ilk başta karşımıza geri zekalı bir ergen gibi çıkıyor. Filmin en komik sahnelerinden birisinde Matt karısının anne ve babasını ziyarete giderken yanında kızıyla sevgilisini Sid’i de götürür. Matt’in kayın pederi son derece sert bir adamdır. Matt karısının ölüm döşeğinde olduğunu anlatır. Kayın pederi bunamış olan hanımına kızları Elizabeth’i görmeye gideceklerini söyler. Kadın da “Öyle mi? Kraliçe Elizabeth’i mi görmeye gideceğiz?” der. Patavatsız oğlan buna gülerek dalga geçince kayınpeder yüzüne yumruğu indirir. Böyle patavatsız bir karakterin yüzeyde çok umarsız bir görüntüsü olmasına rağmen ileride ince düşünebilen aslında bütün ukalalığında bir incelik saklı olan biri olduğunu fark ediyoruz. Tam da bu noktada bütün karakterlerin hepsinin bir gerekçe ve gerçekçilik bağlamında resmedildiğini söyleyebiliriz.

Ses ve müzik harika!
Filmdeki dış ses son derece ustaca kullanılmış. Yanlış kullanıldığında son derece sıkıcı bir hal alabilecek bu yol, filmin ilk sahnesinde karşımıza çıkıyor. Matt elinde evrakları imzalarken, insanların Havai’de yaşayanların cennette yaşıyor olduğunu zannetmesinin ne büyük bir yanılsama olduğunu, gerçekte yıllardır denize girmediğini ve en kötüsü şu anda karısının bir yaşam ünitesine bağlı olduğunu söyleyerek seyirciyi nasıl bir hikâye anlatacağına dair beklentiye sokuyor. Daha sonraki bir sekansta aynı dış seste; Matt’in çok zengin olmasına rağmen kızlarına çok para vermediğini, babasının kendisine söylediği  “kızlarına hiçbir şey yapmalarına gerek kalmayacağı kadar para verme, bir şeyler yapacakları kadar para ver” sözleriyle onun tutumlu ve hatta cimri bir karaktere sahip olduğunu öğreniyoruz. Bu karakter özelliğini de en güzel simgeleyen sahne ise imzaladığı çekteki rakamı son küsuratına değin yazarak ne kadar eli sıkı bir adam olduğunu görmemiz.
Havai ezgileri kullanılan Senden Bana Kalan filmindeki müzikler adeta terapi etkisi yapıyor. Son derece dinlendirici olan şarkılar filmin geçtiği coğrafyayla tam bir bütünlük arz ediyor. Sahnelerin geçişlerinde kullanılan müzikler filmin ritmini ve duygusunu bize sonuna kadar hissettiriyor. Filmi izledikten sonra belki soundtrack albümünü almak isteyebilirsiniz.
 
buhara53@hotmail.com
alibuhara @twitter.com
 
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.