ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Efsane mi? Propaganda mı?

Ahmet Turgut

06 Kasım 2010 Cumartesi 18:47
  • A
  • A
Kendisini tarifleme gayretindeki antik toplumlar efsanelere sığınmıştı. Modern toplumlarsa kendini tarifleme aracı olarak efsanelerin yerine propagandaları ikame etmekte. İlkinde içten gelen spontan ve arketipik öğeler baskınken ikincisinde tasarımlar var ve kanaat yaratma endişesi hâkim.

Kolaycılığa kaçan çapsız propaganda örneklerinde genellikle mevcut meseleleri abartma yoluna gidiliyor. Buna dair bizdeki örnekleri I.Dünya Savaşı yıllarından başlatabiliriz.

Mesela; Çanakkale’deki kayıplar mevzusu…

Kayıtlar rakamları 40 ila 60 bin arasında gösterirken dillere pelesenk bir 250 bin rakamımız var. Ulu Önder’in tarih sahnesine çıkışı olarak değerlendirilebilecek bu savaşı zihinlerde büyütmek için rakamlarla oynamaya gerek var mı?

Zaten ehemmiyeti sayıya yüklediğimiz vakit şu soru akla geliyor: İstiklal Savaşındaki kaybımız ne kadardı?

Çoğu kişi Çanakkale’yle kıyasa tutuşup hemen yüz binler saymaya başlar. Sokak anketlerinde rakamı milyonlara çıkartanlar bile olur. Lakin eldeki veriler yaralı ve firarileri de dâhil ederek İstiklal Savaşındaki kaybımızın azami 5 bin civarında olduğunu söylüyor.

Terörle mücadelede de aynı durum göze çarpmakta. Sokaktaki vatandaştan çoğu siyasiye kadar üzerinde uzlaşılmış bir “30 Bin Şehit” ifadesi var. Oysa Genelkurmay’a ait internet sayfasına göz atıldığında görülecektir ki 30 bin rakamının yaklaşık 25 bini teröristtir. Sorunun vahametini göstermek adına sayılarla oynayanlar teröristleri dahi şehit listesine eklemekteler.

Başarılarını, travmalarını veya üzüntülerini içerik ve sebep-sonuç bakımından yeterince irdeleyemeyen, onları anlaşılır kılamayan bir kültürün abartı üzerinden vurgu yapması ne kadar sağlıklıdır, onu da bir sonraki yazımızda tartışmak üzere; şimdilik hoşça kalın…
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.