ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Amerikan Kürtajı

Ahmet Turgut

04 Mayıs 2011 Çarşamba 00:19
  • A
  • A
Dünya ajansları bilgiyi tekrarlıyor: “Usame bin Ladin öldürüldü!”

“Asrın en tehlikeli teröristi, El-Kaide, 11 Eylül, üzüm salkımı modeli terör yapılanması” gibi birçok tabir bu haberin etiketleri arasında yer almakta. Çoğu analist ve kamuoyları El-Kaide örgütü ve onun başındaki Usame bin Ladin’in CIA güdümünde faaliyet gösterdiğine inanıyor. Örgütün eylem pratiklerinin ABD’nin dünya politikaları ile uyumlu oluşu ve sonuç itibariyle El-Kaide imzalı eylemlerin her seferinde ABD’nin işine geliyor oluşu bu kanaati besledi ve güçlendirdi. Şahsi fikrim de bu yönde. Bin Ladin, ABD’nin 21.asırdaki en mühim oyuncaklarından biriydi. Lakin her hangi bir emperyal vizyonun uzun, pahalı ve derin emekler sarf ettiği bir argümanını boşa çıkarması karşısında uhuletle ve suhuletle düşünmek zorundayız.

Bazı analistler; “Obama yönetimi ABD seçimlerini yeniden kazanabilmek için Ladin’i öldürttü” yorumlarına dört elle sarılmış durumda. Kanaatim konunun bu denli basit olmadığı yönünde. Seçim malzemesi edilebilecek bir malzemeden öte bir Ladin portresiyle karşı karşıyayız. Aksi halde Bush yönetimi de Ladin’i öldürtür ve seçimleri kazanabilirdi. Hatırlamak lazım! Bölücübaşı’nın Türkiye’ye teslim edilmesi etrafında yapılan tartışmalar bile Ladin’in öldürülüşünden daha derin analizler yaratmıştı.

Biliyoruz ki, Ladinsiz de olsa şu an için El-Kaide faal ve ayakta. Lidersiz bir örgütün manipülasyonlara açıklığı da malum. PKK’nın Apo sonrası yaşadığı sallantılar ve örgütteki Mossadcı, ABci, ABDci fraksiyon ayrılıkları da bilinmekte…

Pimi çekilmiş bir El-Kaide oluşturulmak isteniyorsa özelde Ortadoğu genelde tüm İslam ülkeleri teyakkuz haline geçmek zorunda. Zira El-Kaide’nin mezhepçi bağnazlığı ve –en azından sözde- anti Batıcılığı kaynamakta olan bu bölgeyi ateşe atabilir.

Mossad’ın mazisinde birçok korsan terör eylemi var. Nedir korsan terörizm? Her hangi bir örgüt adına o örgüte rağmen ve/veya içeriden bazı unsurlar kullanarak kendi namına eylem yaptırmak.
Suriye barut fıçısı… Mezhep ve etnik kimlik olarak Türkiye’ninkine benzer fay hatlarına sahip. El-Kaide’nin –veya onun patentiyle doğrudan Mossad’ın- bu bölgede yapabileceği infial eylemleri tüm Ortadoğu’yu sarsacak ikinci dalga halk isyanlarına dönüşebilir.

Direksiyonunda iyi-kötü bir lider bulunmayan terör örgütü, liderlisinden daha tehlikeli ise ve bahse konu örgüt El-Kaide gibi her ne hikmetse her icraatıyla Müslümanlara zarar veren bir örgütse Ortadoğu’nun her zamankinden daha fazla ferasetli bir duruşa ihtiyacı var demektir.

Tıpkı Wikileaks belgelerinde olduğu gibi peş peşe istihbarat raporları sızarsa şaşırmamak gerek. Bu olası raporlar bir gün; “Pakistan istihbaratı Ladin’i yakalaması için ABD’ye bilgi verdi” derken, ertesi gün Türkiye, hatta İran’ın bile ismini verebilir. Hedef gösterme ve adres şaşırtma üzerine oynanacak oyunların bedeli yine Müslüman kamuoylarına kalabilir.

Kırkpınardaki cazgırlar gibi; “altta kaldım diye yerinme, üste çıktım diye sevinme” diyecek akil insanlara ihtiyaç var. Bin Ladin’in yok edilmesi sadece bir aşamaysa ve devamında El-Kaide de saf dışı bırakılacaksa bu kez oyunun kuralları bir kez daha değişecek.

Silahlı-şiddete dayalı-antipatik İslam imajının tedavülden kaldırılışının sebeplerini irdelemek zorunda kalacağız. Küresel kriz ve ABD’den kaçan Arap sermayesi üzerinden okunduğunda ABD’nin “düşman İslam” imajından kurtulmak istediği açık. Ancak bu noktada İsrail ile ABD çıkarları uzlaşmıyor. Kartlar yeniden açılacaksa bu kez oyun İsrail ile Küresel Sermaye arasında oynanacak demektir.

Böylesi bir çatışmadan rol çalmak ve/veya edinmek için II.Abdulhamid’in denge politikasına günlerine dönebiliriz. Tüm bu belirsizliklere eklenen ülkemizin seçim sürecinde oluşu defosu başımızı iç-kısır politikaya çevirecek olursa telafisi zor günlere hazırlanmak durumunda kalacağız.

Sözün kısası; önümüzden geçen tren lokomotif değiştirirken öylesine bakakalmak istemiyorsak, ya gözlük değiştireceğiz ya da “plan kurucuların en güzeli” olandan bir hayır yaratmasını bekleyeceğiz.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.