ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

31 Aralık gecesi sadece yılbaşı mıdır?

Ahmet Turgut

27 Aralık 2013 Cuma 17:04
  • A
  • A

En azından bu yıl durum hayli farklı…

Çünkü bu seneki yılbaşı gecesi, hicri takvimle Safer ayının yirmi sekizine tekabül etmekte. Yani  Hz.Hasan’ın (ra) şehâdet yıldönümüne…

Üstelik kimi tarihçilere göre Peygamber Efendimiz (asv) de aynı gün yürümüştü Hakk’a…

Oysa ‘Muhammedî Mateme Vefa Gösterilen Günler’den biri olan 28 Safer’de maalesef birçok insan yılbaşı eğlencelerine mahkum olacak. Zira geçtiğimiz ay Kerbelâ münasebetiyle Hz.Hüseyin (ra) için Muhammedî Mateme ortak olanlarımız bile Hz.Hasan’ı (ra) ve onun şehadetini yad etme noktasında aynı coşkuyu göster(e)miyorlar.

 

NEDEN HZ.HÜSEYİN’İN MATEMİNE COŞKUYLA VEFA GÖSTERİLİRKEN, HZ.HASAN’IN ŞEHADETİNDE AYNI DURUM GÖZLEMLENMEZ?..  

Bu soruya verilebilecek yaklaşık bir düzine cevap var. Ama hepsinin temelinde olan neden, Peygamberimizin o iki seçkin toruna dair vermiş olduğu işaretlerde gizli…

Âlemlere Rahmet olan Nebi, “Oğullarımdır” buyurduğu Hz.Hasan’ı “İnci” ile, Hz.Hüseyin’i ise “Mercan” ile sembolleştirmişti. Malumdur. Mercanlar deniz yüzeyine daha yakın olurlar. Suya dalan bir kişi ilk olarak mercan ile karşılaşır. Kızıl olan rengi göz alıcıdır. Oysa inci daha da derinlerdedir. Üstelik sedefler ardınca gizlidir. Vurgun yemeden suyun en derinlerine dalan ve gözü sedefler içerisinde bile olsa inciyi seçebilecek keskinlikte olanlar ancak inciyi gün ışığına çıkarabilirler.

inci-mercan-istiridyeTarih de buna şahittir. Hz.Hüseyin (ra) mercan misali kan kızıl bir şehâdet ile en acımasız gönülleri dahi titreterek Rabbine yürümüştü. Üstelik irfani hayatımız kırmızı rengi buradan ilham ile vicdanın rengi addeder. Oysa incinin sedefler ardınca olması gibi Hz.Hasan’ın (ra) şehid edilişi de enfüsidir, içseldir. Zira zehirletilmiştir. Dıştaki tezahürü kan gibi vurucu değildir.

Toplumsal hayata bakıldığında Hz.Hüseyin (ra) “Islah” için kıyam etmiştir. Hz.Hasan ise “Sulh” ile yürümüştür. Fıtratımız gereği aksiyonu takip ettiğimiz ve argümanların keskinliğine kendimizi kolaylıkla kaptırdığımız için Hz.Hüseyin, ağabeyine göre sürekli daha ön plandadır.  

Oysa bir gözü ‘Islah’ta, diğeri ‘Sulh’ta olan kişiler için Kuran-ı Kerim “Salihler” demektedir. Ve yine Kitaba göre yeryüzüne varis kılınanlar böylesi Salih kişilerdir.

Toplumsal ve bireysel olarak (bir şekilde) sadece ‘Islah’ı ve aksiyonu talep ettiğimiz şu günlerde asıl ihtiyacın ‘Sulh’ ve inşa olduğu apaçık ortada. Kim bilir, meselelerimizi ilkesel olarak konuşmaya belki de Hz.Hasan’ı (ra) ve mücadelesini anlamaya çalışarak başlayabiliriz.

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Misafir29 Aralık 2013, Pazar 19:56

    Allah razı olsun efendim..