ÖNE ÇIKANLAR :
YAZARLARTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 14:06

Serbest kıyafet uygulamasına tepkili

Serbest kıyafet uygulamasına tepkili


Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarda serbest kıyafet uygulamasına geçiş kararı alması en çok okul üniforması satan konfeksiyoncuları etkileyecek. Her yıl eğitim öğretim yılının başlarında büyük bir yoğunluğun yaşandığı mağazalarda önümüzdeki eğitim yılında okul üniformaları olmayacak. Özellikle küçük şehirlerde ve ilçelerde esnafın yüzünü güldüren okul üniforması satışlarının serbest kıyafet uygulamasına geçiş ile bitmesi esnafı kara kara düşündürüyor.

        25 yılı aşkın bir süredir Sivas’ın Gemerek ilçesine bağlı Yeniçubuk beldesinde konfeksiyon mağazası işletmeciliği yapan Endam Konfeksiyon'un sahibi Muhsin Soytemiz, serbest kıyafet uygulaması ile en büyük zararı kendilerinin göreceğini belirtti. Soytemiz, "En azından esnafın elindeki stokların bitişinden sonra böyle bir uygulamaya geçilmesi daha sağlıklı olurdu." diye konuştu.

        Yıllardır okul üniforması sattığını ve sermayesinin çoğunluğunun okul üniformalarında olduğunu belirten Soytemiz şöyle konuştu: "Gemerek, Yeniçubuk buralar küçük yerler, bizler de bir sezonda yaptığımız üniforma satışları ile koca bir yılı geçiştiriyoruz. Serbest kıyafet uygulaması ile zaten kötü olan satışlarımız daha da kötü bir hal alacak. Serbest kıyafet olunca vatandaş bizlerden alışveriş yapmayacak, şehir merkezlerinde markaya dayalı mağazalardan giydirecek çocuğunu. Önümüzdeki yıl için bin adet üniforma satışı hedefliyorduk ve planlamalarımızı da buna göre yaptık. Zamansız çıkarılan bu karar ile gelecek yıl için ayarladığımız 600 adetten fazla okul üniforması elimizde kalmış durumda. Bizler bu formaları nakit para vererek aldık, belirli bir sermaye yatırdık. Ancak alınan bu karar ile çok zor durumda kaldık, bizim gibi zor durumda kalan çok sayıda esnafımız var. Yetkililerin bu sıkıntıya da bir çözüm bulmalarını istiyoruz.”

        Üniformaların üzerinde okul arması olduğu için iadesinin mümkün olmadığını belirten Soytemiz, "Elinde 200 bin lira değerinde üniforması olan esnaf arkadaşlarımız var. Vergilerimizi ödemelerimizi bile zor yaparken büyük mağazaların, alışveriş merkezlerinin rekabetine dayanamazken bir de en önemli uğraşımız olan üniformaların da kaldırılıp serbest kıyafet uygulamasına geçişin olması bizim gibi küçük esnafı bitime noktasına getirecektir.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER