ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 12:08

Zabıtadan 'ucuz simit' uyarısı

Zabıtadan ucuz simit uyarısı


İlkadım Belediyesi zabıta ekipleri son zamanlarda yoğunlaşan simit tezgahlarını mercek altına aldı. Farklı noktalarda eksik gramajlı simit satan simitçilerden imalatçı fırına ulaşan ekipler, denetim esnasındaki gramajı eksik üretim yapan imalatçımının 'Biz aslında vatandaşa iyilik yapıyoruz' dediğini aktardı.

İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde kalabalığın yoğun olduğu Mecidiye, Fatih Sultan Mehmet caddeleri üzerinde '5 tanesi 1 milyon' sloganıyla satış yapan seyyar simitçileri denetledi. Hassas dijital terazi ile yapılan denetimlerde tarife fiyatına göre 70 gram olması gereken simitlerin 40 ile 60 gram olduğunu fark eden ekipler satış yapan seyyar simitçilerden alınan bilgiler doğrultusunda fırınlara baskın yaptı.

Yapılan denetimlerde fırınlarda üretilen simit ve poğaçaların gramajlarının yanı sıra sağlık koşullarına uygun olup olmadığı kontrol edildi. Denetimlerde fırın sahiplerini zabıta ekiplerine 'Biz aslında vatandaşa iyilik yapıyoruz' diyerek verdiği cevabı ise şaşırttı. Fırın denetimlerinde esnasında çalışanların kılık kıyafetleri ile yakından ilgilenen zabıta ve sağlık ekipleri, işyeri sahiplerini çalışanlarının kılık kıyafetlerine dikkat etmeleri ve bone kullanmaları konusunda sık sık uyardı. Çalışanların portör muayenelerini inceleyen ekipler, fırınların temizliğine, hijyen şartlarına, hammaddelerin saklanma şartlarına, soyunma odalarına, kullanılan ürünlerin son kullanma tarihlerine ve ürünlerin gramajlarına dikkat etmeleri konusunda ikazlarda bulundu. Zabıta ekipleri kontrollerde 4 imalathaneden 2 sine temizlik ve hijyen kurallarına uygun üretim yapmadıkları için 1 hafta noksanlıklarını gidermek için ek süre verildi. Diğer imalathaneye ise suç zabtı tanzim edilerek gerekli cezai işlem uygulanması için encümene havale edildi. Denetimler sonrası eksik gramajlı 600 adet simit hayır kurumlarına bağışlandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER