ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 11:48

Yunanistan Müftü'yü tanımıyor

Yunanistan Müftüyü tanımıyor


Yunanistan Gümülcine'nin seçilmiş Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, en büyük sıkıntılarının Yunan Hükümeti'nin kendilerini tanımaması olduğunu söyledi. Ahmet, “Seçilmiş olmamıza rağmen, atanmış müftülerin sahip olduğu yetkiler bize verilmiyor.” dedi.

Bursa merkez Osmangazi Belediyesi heyeti, Yunanistan’da Gümülcine seçilmiş Müftülüğü'nü ziyaret etti. Ziyarette konuşan Gümülcine Seçilmiş Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, Yunanistan’da yaşayan Türk azınlığın dini ve milli değerlerini sonsuza kadar yaşatmak için büyük bir çaba gösterdiklerini ifade etti.

En büyük sıkıntılarının, Yunan Hükümeti'nin kendilerini tanımaması olduğunu ifade eden Ahmet, şunları kaydetti: “Bizler, halk tarafından seçilmiş olmamıza rağmen, Yunan Hükümeti'nin atadığı müftülerin sahip olduğu resmi yetkilere sahip değiliz. Türk kardeşlerimiz, cenaze defin işlemi gibi temel bazı dini zorunlulukları için, atanmış müftülerin onayını almaya mecbur kalıyor.”

Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik krizin ardından, azınlık sorunlarını politik malzeme olarak kullandığını vurgulayan Ahmet, azınlıkların temel hakkı olan ana dilde eğitim başta olmak üzere birçok hakkın halen kullandırılmadığını belirtti.

Fehim Ahmet, şöyle konuştu: “1991 yılına kadar ev ruhsatı, araba ruhsatı ve ehliyet gibi bir takım hakları da kullanamıyorduk. Yürüttüğümüz mücadeleler sonucu bugün bu haklarımızı kullanmaya başladık. Bizler seçilmiş müftü ve yardımcıları olarak, burada yaşayan halkımızın dini, milli ve kültürel değerlerini yaşatmak için her türlü çabayı gösteriyoruz. 103 Kur’an kursumuz var. Bunların 73’ü yetişkin bayanlar için. Kur’an kurslarımızda dini eğitimin yanı sıra, Türk azınlığın entegrasyon sürecine katkıda bulunmak için eğitimler veriyoruz.”

Ziyarette, Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Güler Nalbant, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse, AK Parti Bursa İl Başkan yardımcısı Mustafa Gürses ve Süleyman Keskin yer aldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER