ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 14:33

"Yozgat’a kayak tesisi kurabiliriz"

"Yozgata kayak tesisi kurabiliriz"


Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Türkiye’nin ilk Milli Parkı olan Çamlık Milli Parkı ve Nohutlu Tepesi'ne küçük ölçekli kayak tesislerinin yapılabileceğini söyledi.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Şubat Ayı Yönetim Kurulu toplantısına katılmak üzere Kayseri’ye giden Vali Abdulkadir Yazıcı, Erciyes Dağı Master Planı çerçevesinde yapılan tesislerde incelemelerde bulundu. Erciyes gezisine Vali Abdulkadir Yazıcı ile birlikte Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, Sivas Valisi Zübeyir Kemelek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Kayseri İl Genel Meclisi Başkanı Saadettin Aydın, Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı Ayhan Can ve ORAN Genel Sekreteri Dr. H. Mustafa Palancıoğlu katıldı.
Erciyes Dağı Master Planı hakkında Kayseri Valisi Şerif Yılmaz ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’den bilgiler alan Vali Yazıcı, dünyanın önemli kayak merkezlerinden biri olmaya aday Erciyes’te uygulanan master planı dahilinde yürütülen çalışmaları yerinde görme imkânı bulduklarını ve Erciyes Dağı'nın dünya çapında bir kayak ve kongre merkezi olma yolunda hızla ilerlediğini gördüklerini belirtti.

Erciyes Dağı'nın Türkiye’nin sayılı yüksek dağlarından biri olduğunu, zirvesinden karın eksik olmadığını kaydeden Vali Yazıcı,"Kayseri denince ilk akla Erciyes Dağı geliyor. Bununda ile çok büyük avantajları oluyor. Belediye başkanlarımızla birlikte Erciyes Kayak Master Planı uygulamalarını yerinde incelerken bir yandan da ilimizde bu örnekleri mütevazı de olsa uygulamanın planlarını düşünmekteyiz. Çamlık ve Nohutlu Tepe’de biri küçük ölçekli ve diğeri normal standartlarda kayak tesisi yapmak hiç de imkansız değil. Yozgat insanı, Yozgat gençliği fazlasıyla bunu hak ediyor." dedi.

Konuyla ilgili ön hazırlık çalışmaları kapsamında Yozgat Meteoroloji Müdürlüğü’nden son 20 yılın hava raporlarını alan Vali Yazıcı, "İlimizin son 20 yıl sıfır derece ve sıfırın altındaki hava durumu istatistiklerini meteoroloji müdürlüğümüzden istedik. Üç ana bölümden birini oluşturacak olan mini kayak ve kızak merkezinin Spor Vadisini tamamlayan bir unsur olacağını düşünüyorum. Ayrıca bu kapsamda ilerleyen günlerde birim amirleri ve gazetecilerden oluşacak bir grupla birlikte Erciyes’i yerinde incelemek üzere bir gezi programı tertipleyeceğiz." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER