ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 15:56

Yerli ve yabancı turist Trabzon'da

Yerli ve yabancı turist Trabzonda


Trabzon’a 2013 yılının ilk 3 ayında 122 bin 380’i yerli, 22 bin 583 yabancı olmak üzere 144 bin 963 turist geldi. Bir önceki yılın aynı döneminde ise 97 bini yerli, 19 bin 450’si yabancı toplam 116 bin 450 turistin şehri ziyaret ettiği bildirildi. Turizm işletme belgeli tesislerden elde edilen verilere göre, özellikle başta İran ve Azerbaycan olmak üzerene Ortadoğu kökenli Arap turistlerin bu dönemde bölgeye ilgi gösterdiği belirlendi. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında ise doğal güzellikleri ile ünlü Uzungöl beldesi geldi. Uzungöl’ü, geçen yılın ilk 3 ayında 19 bin yabancı, 97 bin yerli turist ziyaret ederken, bu yılın aynı döneminde ise yabancı ziyaretçilerin sayısı 22 bin 583’e, yerli turist sayısı ise 122 bin 382’e yükseldi.

        Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, yurt içi ve yurt dışında yapılan tanıtımlarının turist sayısının artışında önemli rol oynadığını belirtti. Kızılcık, "Son olarak Amerika’da katılmış olduğumuz kruvazör turizm fuarında yapmış olduğumuz tanıtımlar meyvelerini vermeye başladı. Geçen yıl ilimize gelen gemi sayısı 21 iken, yapılan tanıtımlarla bu yılın ilk üç ayında turizm acentelerinden alınan bilgiye göre; 21 geminin rezervasyon yaptırdığını görüyoruz. Yine gemi acentelerimizin ifadesine göre önümüzdeki günlerde gemi sayısında büyük oranda artışın olacağı öngörülüyor. Bu da her zaman savunduğumuz uluslar arası tanıtım fuarlarının önemini ortaya koymaktadır." dedi.

        Bu yıl Trabzon’a daha fazla turist beklediklerini ifade eden Vali Kızılcık, sektördeki en büyük sıkıntının ise eğitim ve hizmet kalitesinin eksikliği olduğunu kaydetti. Bu eksikliği giderme noktasında bazı çalışmalar yaptıklarının bilgisini veren Kızılcık, bu eğitimlere daha fazla ağırlık vereceklerini dile getirdi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER