ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 12:04

Yeraltını ilmek ilmek işlediler

Zaman zaman yerin üstüne çıksalar da çoğu zaman yerin metrelerce altında çalışıyor metro işçileri. Herkes gün ışığında sabah işine giderken; metro işçileri de ekmek parası için gün ışığında yerin altına iniyor.


Ankara'nın Sincan-Batıkent, Kızılay-Çayyolu ve Keçiören-Tandoğan hatlarını ulaşıma hazırlıyor onlar. Metronun yeni istasyonları onların ellerinde şekilleniyor. Vardiya usulü ile 24 saat çalışmalar devam ediyor metro şantiyelerinde. Bin işçi çalışıyor bu şantiyelerde. Belki zor şartlarda çalışıyor işçiler ama binlerce kişiye hizmet verecek yeni metronun heyecanını duyuyorlar şimdiden.

Yerin altı yazın serin, kışın sıcak oluyor

Çalışmaların başladığı günden bu yana metro şantiyelerinde çalışan kaynak ustası Cuma Yıldız, yerin altında çalışmaktan şikayetçi değil. Yıldız, "Ankara metrosunun 1. aşamasından beri metro şantiyelerinde çalışıyorum. Çoğu zaman yerin altında çalışıyoruz. Ben yer altını seviyorum aslında. Yazın serin olur yer altı, kışın sıcak. Ben ayrıca böyle bir işte çalıştığım için mutluyum. Yani binlerce kişiye hizmet verecek metronun her aşamasında emeğim olacak. Bununla gurur duyuyorum" diyor.

Ankara'ya yakışacak

Necatibey şantiyesinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışan Neşat Genç, işçilerle oluşturdukları dostluk ortamından bahsediyor. Sıva ve boya ustası Yüksel Topal ise yeni metronun Ankara'ya yakışacağını söylüyor. Topal, "Necatibey, Çayyolu, Söğütözü, Milli Kütüphane şantiyelerinde çalıştım. Çok emek verdik gerçekten ama yeni metro Ankara'ya yakışacak" diyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER