ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 14:34

“Yeni devrimde Kırgızistan haritadan silinir”


Kırgızistan’da birinci ve ikinci devrimlerin yıl dönümlerinin yaklaştığı bir sırada eski başbakanlardan ve Respublika Partisi lideri Ömürbek Babanov’dan uyarı geldi. Babanov, ülkesinde bir devrimin daha yapılması durumunda Kırgızistan’ın dünya haritasından silineceğini söyledi. Kırgızistan’ın artık yeni devrimleri kaldıracak gücünün kalmadığını dile getiren Babanov, “Eğer bir daha devrim olursa, Kırgızistan o zaman dünya haritasında yok olur.” dedi.
‘Havaların ısınmasıyla Kırgızistan’da Babanov destekli hükümet karşıtı kapsamlı eylemlerin olabileceği’ söylentileri üzerine açıklamada bulunan eski başbakan, bu iddiaların yalan olduğunu kaydetti.
“Havaların ısınmasıyla ülkede gösteriler olur mu, olmaz mı, bunları bilemem. Hakkımdaki söylentiler sadece dedikodudan ibaret . Ben hiçbir eyleme parasal destek vermedim ve vermeyeceğim de.” diyen Babanov, “Doğru, halk arasında ‘yakında yeniden halk ayaklanacak ve devrim olacak’ şeklinde söylemler dolaşıyor.” dedi.
24 Mart 2005 devrimiyle görevden olan eski Cumhurbaşkanı Askar Akayev ve 7 Nisan 2010 devrimiyle de görevden olan Kurmanbek Bakiyev’i eleştiren Babanov, şimdiki Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in ise henüz bir yıldır görevde olduğunu, bu süre zarfında, onu devirecek olumsuz bir yönü görmediğini dile getirdi. Atambayev’i halk seçtiğini, görevden alacak gücün de yine halk olduğuna dikkat çeken Babanov, bu değişimi devrimle yapmanın asla doğru olamayacağını kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER