ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 15:16

Yeni binalara otopark zorunluluğu getirildi

Yeni binalara otopark zorunluluğu getirildi


Erzurum merkez Palandöken Belediye Meclisi aldığı tarihi bir kararla yeni yapılacak bütün binalara otopark ve sığınak zorunluluğu getirdi.

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Belediye Meclis Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında yeni yapılacak bina ve sitelerin alt kat ve yeşil alanlarının altına otopark yapılmasına dair Meclis kararı alındığını açıkladı. Başkan Bulutlar, alınan karardan geri adım atılmayacağını ifade etti. Bulutlar, Meclis kararına uymayanlara yapı ruhsatı ve tapu verilmeyeceği gibi ağır cezai yaptırımlarda uygulanacağını söyledi. Özellikle kış mevsiminde iş makinalarının karla mücadelede çalışmalarında sokak ve caddelere park edilmiş araçlar nedeniyle zorluk yaşandığını belirten Palandöken Belediye Başkanı,"Binaların altında ya da sitelerin otoparkı olmadığı için cadde ve sokaklara park edilen araçların kaldırılmaması nedeniyle karla mücadele ekipleri sıkıntı yaşıyor Bu da karla mücadele de masrafı katlıyor. Ayrıca çöp kamyonları park halindeki araçlar nedeniyle büyük problemler yaşıyor." dedi.

Binaların çatılarından düşen kar ve buz kütleleri nedeniyle her yıl ortalama 50 otomobilin hurda yığınına döndüğünü de dile getiren Bulutlar,"Halkımızın can ve mal güvenliğini korumak adına binaların altına otopark yapılması kararını aldık" diye konuştu.

1983 yılında Palandöken ilçesinin Yenişehir bölgesinin imara açılıp konut yapılaşmasının başlandığını ve bu tarihten itibaren otopark zorunluluğunun gündeme getirilmediğine de dikkat çeken Palandöken Belediye Başkanı,"Moden ve çağdaş bir ilçede olması gereken bir tarihi bir karara Meclis olarak imza attık. 1983 yılından bu yana ilçemizde otopark zorunluluğu olmadığı için apartmanın çoğunun zemin katı konut olarak kullanıma açılmış. Böyle bir uygulamayı kabul edilemez buluyorum. İlçemizde yılda ortalama 500 konut yapılıyor. Bu konutların, bitenlerin boş alanlarının alt kısmının otopark üzerinin ise yeşil alan olarak kullanılması için müteahhitlere çevre düzenlemesi konusunda da gereken desteği vereceğiz." şeklinde konuştu.

Bulutlar, otopark konusunda belediye olarak yapı denetim şirketleri ile işbirliği içerisinde bulunacaklarına da vurgu yaparak," Aldığımız kararın uygulanması konusunda sonuna kadar takipçisi olacağız. Yapı Denetim şirketleri de denetimlerine ağırlık verecek. Otopark ve sığınık konusunda yapı denetim şirketlerinin de suistimal yapmasına izin vermeyeceğiz" CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER