ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 22:14

Yazar Halit Akçor: Kurban Allah’a teslimiyetin adıdır


Tüm Teknik Çalışan Elemanlar Derneği (TÜTED)’nin Kurban Bayramı öncesi düzenlediği programda, Eğitimci Yazar Halit Akçor, ‘Kurbanın sosyal hayatımızdaki yeri ve önemi’ konulu seminer verdi. Halit Akçor; “Kurban Allah’a teslimiyetin adıdır. Günahların affına vesile olur. Kurban kalbi Allah (c.c)’a karşı saygı ile dolu olanların ibadetidir." dedi.

Samanyolu Yusuf Tanık İlköğretim Okulu konferans salonunda kurban ibadetiyle ilgili bilgi veren Yazar Halit Akçor; “Kurban Allah’a teslimiyetin adıdır. Günahların affına vesile olur. Kurban kalbi Allah (c.c)’a karşı saygı ile dolu olanların ibadetidir. İnanç ve ihlas ile kesilmesi gerekir. Kurban kesilmesi esnasında kesen kişinin ihlaslı olması gerekir” dedi.

Hz. Âdem'den günümüze kadar gelen Kurban ibadetinin Allah ile kul arasındaki engelleri yok etmek olduğunu ifade eden Akçor, kurban kesmenin diğer ilahi dinlerde de olduğunun altını çizip şunları söyledi: "Kurban, İslam'da ibadet olarak en önemli unsurlarından bir tanesidir. Hatta bu ibadetin kaynağının Hz. Adem (a.s)'e kadar dayandırıldığı rivayetlerden anlaşılmaktadır. Kurban, kelime anlamı itibariyle de Allah'a yaklaşmak demektir. Dolayısıyla Allah'a yaklaşmak amacıyla insanın en çok sevdiği malını, Rabbinin rızası için hediye etmesi anlamındadır. Kurban kesilmesinin hikmeti; Allah’ım seninle aramda engel teşkil edecek olan malımı kurban ediyorum, kesiyorum. Benimle Senin arana hiçbir şey girmesin, aradaki engelleri kaldırmak suretiyle Sana yaklaşmaya çalışıyorum demektir.’’

'Onların kanları veyahut da etleri Allah'a ulaşmaz, sadece takvanız Allah'a ulaşır' Ayet-i kerimesini söyleyen Eğitimci Halit Akçor; “Kurban Bayramında kurban kesmek hem ayette, hem sünnette, hem de fiiliyatta var, İslam tarihinde de bu var. Kevser Suresi'nin sonunda 'Kan akıt' şeklinde ifade ediliyor’’ diye konuştu.

‘İmkanları olupta Kurban kesmeyen bizim namazgahımıza yaklaşmasın’ Hadisi’ni hatırlatan Akçor; "Kurban ibadetinin farz olması için belirli miktarda mal varlığı olması şartı vardır. Gücü yetenlerin kurban kesmelerinin gerekli olduğunu bize bildirir.

Kurban'ın Bayram namazından sonra kesilmesi gerektiğini hadisler anlatan Akçor; "Bir rivayete göre Peygamberimiz (s.a.v) bayram namazından sonra hutbe verdiği esnada buyurur ki, 'Bu gün bizim Allah için yapacağımız en önemli ibadet kurban kesmek olacaktır'. Bundan anlaşılıyor ki kılınan namazdan sonra kurban kesiliyor.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER