ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 13:07

Yaz ishalleri aşırı sıcaklarda artıyor

Yaz ishalleri aşırı sıcaklarda artıyor


Konya'nın Seydişehir Sağlık Müdürü Dr. Ayşegül Candan Harmankaya özellikle son dönemlerde artan ishal vakaları ile ilgili vatandaşları uyardı.

Dr. Ayşegül Candan Harmankaya sıcaklık artışına paralel olarak bütün canlıların su ihtiyaçlarının arttığına dikkat çekti. İnsanların yaz aylarında daha fazla su tüketimiyle aşırı su tüketiminin beklenmeyen bir sonucu olan yaz ishallerinin nedenlerine değinen Harmankaya, çoğunlukla mikroplu suların içilmesi ve temiz olmayan meyve ve sebzelerin yenmesiyle ortaya çıktığını söyledi. Harmankaya, “Yaz aylarında aşırı sıcaklara bağlı olarak vakaların arttığını biliyoruz. Bu sıcaklarda vatandaşların hijyene daha dikkat etmeleri gerekmektedir. Şebeke suyu düzenli olarak tarafımızdan laboratuar tetkiklerinden geçmektedir. Şu ana kadar İlçemizde şebeke suyunda mikrobik olarak bir sıkıntı yaşanmamıştır. Düzenli olarak Seydişehir Belediyesi, diğer beldeler ve muhtarlıklar tarafından klorlanmaktadır.” dedi.

Dr. Ayşegül Candan Harmankaya vatandaşların ishale karşı dikkat etmeleri gereken hususları ise şöyle sıraladı: “Vatandaşlarımızın uzun süre ve uygun olmayan ortamda bekletilmiş besinler, uygun şekilde hazırlanmamış konserveler, iyi pişirilmemiş besinler, kaynağı belli olmayan içme suları içerisinde mikropları barındırarak ishale neden olabilir. Bunların dışında özellikle çocuklarda; barsak enfeksiyonları (virüsler, bakteriler, parazitler ve diğer mikroplar), gıda zehirlenmesi, diş çıkarma, bazı gıdalara karşı hassasiyet (alerji), gereğinden fazla meyve ve meyve suyu (özellikle elma ve üzüm) tüketimi ve diğer ishal yapıcı gıdalar, antibiyotik tedavisi, üst/alt solunum yolu enfeksiyonları, doğuştan metabolik hastalıklar da ishale yol açmaktadır. Bu süreçte suların klorlanmasına ek olarak, kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika kaynamaya bırakılıp soğutulan suların içme suyu olarak kullanılması gerekir. Sebze ve meyveler, iyice yıkanmalı ve bir litreye bir çorba kaşığı sirke katılarak hazırlanmış sirkeli suda 15 dakika bekletildikten sonra tüketilmelidir. Dışarıda salata mümkün olduğunca yenmemeli, yenilecekse de içine bol limon ve sirke konulmalıdır. Güvenilirliği bilinmeyen sular, bu sularla yapılmış limonata gibi içecekler içilmemelidir. İshal durumunda; kaynatılmış soğutulmuş su, yoğurt (mümkünse yağsız), ayran, patates elma şeftali püresi, taze sıkılmış meyve suyu, yağsız yoğurtlu çorba gibi gıdalar bolca tüketilmelidir. İshali olan bebek emziriliyorsa daha sık ve daha uzun süre emzirilmelidir. Kesinlikle emzirme durdurulmamalıdır. İshalde kullanılabilecek, sağlık ocaklarında ücretsiz verilen tuz-şeker paketleri, doktor önerisi doğrultusunda kullanılmalıdır."

Küçük çocuklar, yaşlılar, gebeler ve bağışıklık sisteminde sorun olanların ishali daha ağır geçirebileceklerini söyleyen Harmankaya, “İshalden korunmak için mutlaka yemeklerden önce, tuvalet, dolmuş-otobüs gezilerinden sonra sabun kullanarak eller çok iyi yıkanmalıdır.” hatırlamasında bulundu. İshal olan bebeğe doktor onayı olmadan antibiyotik ya da diğer ilaçların verilmemesi gerektiği uyarısını yapan Dr. Ayşegül Candan Harmankaya, “Özellikle küçük çocuklarda ishal, kusma varlığında büyük su kayıplarına yol açar, yeterli su verilmediği takdirde öldürücü olabilir. Bu yüzden kusması olan çocuklara bol bol su içirilmesi gerekir.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER