ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 14:57

Yaşlı adamın organları umut oldu


 Bolu'da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 73 yaşındaki Orhan Şanlı'nın organları nakil bekleyen hastalara umut olacak.
     Bolu Köroğlu Devlet Hastanesi'nde solunum yetmezliği teşhisiyle 9 gündür tedavi gören Şanlı, beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybetti. Yakınları tarafından organlarının bağışlanmasının ardından Ankara ve İstanbul'dan uzman ekipler, Şanlı'yı ameliyata aldı.
     Köroğlu Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlu Doktoru Nurhayat Topaloğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Şanlı'nın beyin ölümünün ardından organlarının bağışlanması için yakınlarıyla görüştüklerini, hasta yakınlarının olumlu yanıt verdiğini söyledi.
     Hastayı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ama bağışlanan organların nakil bekleyen kişilerin hayata tutunmasını sağlayacağını anlatan Topaloğlu, ''Bu yüzden de seviniyoruz. Ankara'dan hastanemize ekipler geldi. Böbrekleri kesin olarak İstanbul'a gidecek. Diğer organların nereye gideceğine ise ekip karar verecek. Dalaklar gidebilir, göz, pankreas, karaciğer... Yani beyin dışında alınmayan hiçbir organ yok artık'' diye konuştu.
     ''Bu hastamız 73 yaşında, onun üzerinde durmak isterim'' diyen Topaloğlu, şöyle devam etti:
     ''Organ naklinin yaşı yok. Her vücudun alınabilecek, verebileceği bir organı mutlaka bunuyor. Yaşatmak da yaşamak kadar güzel bir şey. Organlar toprağın altında çürümemiş olacak. Bazı insanlara umut olacak. Bazı insanların yaşama tutunmasını sağlayacak. Bolu'da gerçekleşen 6. organ nakli, bu sayı yeterli değil, dünya çapında en gerilerde gidiyoruz. Bolu'da beyin ölümü tanısı çok koyuyoruz. Tanımız çok ama nakil kabul sayımız çok az.''
     Topaloğlu, yaklaşık 4 saat sürecek ameliyatın ardından alınacak organların, Ankara ve İstanbul'a götürüleceğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER