ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 16:05

Yasak sahne tanımıyor!

Yasak sahne tanımıyor!

“Dumansız hava sahası” projesi ile başlayan sigara yasakları tabir yerindeyse sanat tanımıyor! İlginç olay Şişli Cevahir Sahnesi'nde yaşandı.


Naime Gündüz'ün haberi  YAZETE.COM

14 Aralık 2012 Cuma, Şişli Cevahir Sahnesi'nde "Sezuan'ın İyi İnsanı" adlı oyun sırasında ilginç bir olay yaşandı.

Devlet Tiyatrosu tutanaklarına da geçen olaya şahit olan bir oyuncu (ismi bizde gizli) Facebook’ta paylaştı.

"Sezuan'ın İyi İnsanı" adlı oyunu izlemek için yerini alan bir polis memuru ve bir sağlık bakanlığı personeli, oyun sırasında fotoğraf çekmeye başladı. Oyun sırasında fotoğraf çekmenin yasak olduğu tiyatro yetkilileri tarafından bu iki kişiye iletildi. Komedi filmlerini aratmayan olaysa buradan sonra başlıyor. 

Oyun sırasında fotoğraf çeken iki isim kendilerinin İstanbul Valiliği tarafından görevlendirildiklerini ve "Tiyatroda sigara içiliyor" şikayeti üzerine teftiş amacı ile geldiklerini söyledi. Çektikleri fotoğrafları dosyaya koyan müfettişlere sigara içilen yerin sahne ve bunun oyun gereği olduğu bir türlü anlatılamadı.

İKNA ETMEK ZOR OLDU!

Sahnede sigara içildiğini tespit eden iki görevli daha sonra bu raporu kulise girip oyunculara imzalatmak istedi. Oyunda sahne alan sanatçılar dakikalarca durumu izah etmeye, memurlarıu ikna etmeye çalıştı. Nihayetinde memurlar ikna oldu olmasına ama bu olay Türkiye'de sanata ne derece yabancı devlet memurlarının olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Olayı yaşayan sanatçı Facebook'ta ilginç olayı şöyle anlattı:

"Dilim döndüğünce, kurumlar arası bir yazışma ile oyunun videosunu ya da CD'sini kolayca edinebileceklerini, hafiyecilik oynamalarına gizli gizli çekim ve kayıt yapmalarına hiç gerek olmadığını; ayrıca gerek Sağlık Bakanlığının gerekse İçişleri Bakanlığının ve tabii ki Kültür Bakanlığı'nın aynı devletin kardeş bakanlıkları olduğunu, düşman ya da ast üst olmadığını, dolayısıyla bu üst perdeden ve buyurgan bir dil ve üslupla konuşmanın doğru olmadığını, ayrıca bu yapılan işlemin saçma olduğunu, oyunun konsepti gereği ve mizansen gereği sigara içildiğini, belki de bunu içmeyi oynayan oyuncuların gerçek hayatta sigara içmediğini, dolayısıyla söz konusu yasanın kamu kapalı alanlarını kapsadığını, oysa burada, sahnede sigara içilmesinin bu yasayla bir ilgisi bulunmadığını anlatmaya çalıştım.”
 

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER