ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 21:02

Yağmur Derneği’nden yemek yarışması

Yağmur Derneğinden yemek yarışması


Yağmur Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından, düzenlenen 2. Geleneksel Altın Kepçe Yemek Yarışması gerçekleşti.

Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemek yarışmasında kadınlar, hünerlerini sergiledi. Yöresel yemeklerin oluştuğu yarışmada her kategoride dereceye giren yarışmacılara çeşitli hediyeler verildi. Kırıkkale Valisi Ali Kolat’ın eşi İlkay Kolat, Kırıkkale Sağlık Genel Sekreteri Dilek Öztaş ve Kız Meslek Lisesi Müdürü Semra Bahadır’ın jüri üyeliği yaptığı yarışmada, Kırıkkaleli ev hanımları, hazırladıkları yemekler, salatalar, pilavlar, hamur işleri ve tatlılarla birbirleriyle kıyasıya yarıştılar. Birbirinden güzel yemeklerin özenle hazırlandığı yarışmada Kırıkkale ve Türk mutfağı da tanıtıldı.

Her geçen yıl artan bir ilgi ile gelişen yemek yarışmasının, doyumsuz güzelliklere sahip Kırıkkale bölgesinin oldukça farklı bir kültürel yapısını ortaya koyan mutfak kültürünün de yaygınlaşmasına önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirten Yağmur Derneği Başkanı Neriman Yazan, geleneksel yemek kültürünün gelecek nesillere de aktarılması adına önemli bir misyon üstlenen bu tür yarışmaların da, geçmiş kültürel değerlerin gelecek kuşaklara aktarılmasında itici bir güç oluşturacağını söyledi.

Türkiye'nin kendine özgü mutfak kültürü ile dünyanın en saygın kültürlerinden birine sahip olduğunu ifade eden Vali Ali Kolat ise bu köklü kültürel değerin daha etkin şekilde tanıtımının yapılmasının da oldukça önemli olduğunu kaydetti.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER