ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 17:26

Yağışlar su taşkınlarına yol açtı

Yağışlar su taşkınlarına yol açtı

Bursa'nın Karacabey ilçesinde yağışlar, ekili alanlarda hasar oluşturdu.


 Belediye Başkanı Ali Özkan, kirlilik sonucu oluşan taşkınların derenin ıslahı neticesinde ortadan kaldırılacağını açıkladı.

Karacabey’e bağlı Karasu, Kıranlar, Keşlik, Gölecik ve Şahin mahallelerinde yaklaşık 4 bin dönüme yakın ekili arazi yağışlardan olumsuz etkilendi. Tarlaların su altında kaldığını söyleyen üreticiler domates, bezelye, karpuz, pancar ve buğday gibi ürünlerin yağışlardan etkilendiğini anlatan üreticiler Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçların ertelenmesini istedi.

BAŞKAN ÖZKAN’DAN İNCELEME

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Meclis Üyesi Faruk Çakır ile birlikte oluşan zararla ilgili arazilerde incelemelerde bulundu. Vatandaşlardan bilgi alan Başkan Özkan, sorunun çevre kirliliği sonucu taşkınları bölgeden uzaklaştıramayan Karadere’den kaynaklandığı ve derenin ıslahı neticesinde bu sorunların büyük bir bölümünün ortadan kaldırılacağını kaydetti. Bu noktada Faruk Çakır’ın Karadereyi Koruma ve Yaşatma Derneği adı altından bir oluşum gerçekleştirerek derenin gerekli çalışmalarla pisliklerden arındırılması kararı gündeme geldi. Bu sayede özellikle bazı büyükbaş çiftlikleri ile fabrikaların dereye bıraktıkları atıklar kontrol altına alınarak, pislikten dolayı tıkanan doğal giderlerin yeniden işlevlerini yapar hale gelmesi sağlanacak. Belediye Başkanı Ali Özkan, Karadere’nin yanı sıra Gölecik Barajına dikkat çekerek ''Gölecik barajı ile ilgili çalışmalar sürmekte. Söz konusu yatırım ciddi bir kaynak ve çalışma gerektirdiği için bazı gecikmeler yaşanmaktadır. Zaten barajın ihalesi tamamlanmış durumda.Yakın zamanda inşallah çalışmalar gerçekleşecek ve bu taşkınlar sonucu oluşan zararlar tarih olacak.” şeklinde konuştu.

HASAR TESPİTİ YAPILACAK

Öte yandan Karacabey Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çağdaş Çeki ile birlikte yaşanan felaketi yerinde incelediklerini ve sıkıntının büyük olduğunu söyledi. Yağışların devam etmesi nedeniyle İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin bölgede zarar tespitinde bulunacaklarını belirten Karahasanoğlu, Ziraat Odası olarak çiftçinin yanında oldukları mesajını verdi. Çiftçinin mağdur edilmemesi gerektiğini dile getiren Karahasanoğlu, ''Maalesef kötü bir durumla karşı karşıya kaldık. Bu afet çiftçilerimiz için hiç iyi olmadı. Yağmurların günlerdir sürmesi, eken üreticiye de ekmeyene de ayrı bir dert verdi.'' dedi.

Söz konusu afetin barajlarla bir ilgisinin olmadığını savunan Karahasanoğlu, ''Bu tamamen ilahi bir afet. Gölecik Deresi’nden yani dağdan inen yağmur sularının akıntıyla birlikte ağaçları da yerinden sökerek hızla ilerlemesi sonucu olan bir durum. Baraj olsaydı da fark etmezdi. Dağkadı Mahallesi’nden Bandırma istikametine kadar ekili ve ekili olmayan tüm araziler perişan vaziyette.'' diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER