ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 14:20

'Vezirköprü’ye orman fakültesi kurulsun'


Samsun Milletvekili Tülay Bakır, Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Vezirköprü MYO Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yüksel ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir heyet Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Vezirköprü ilçesine orman fakültesi kurulması talebini dile getirdi.

Orman arazilerinin bolluğundan yola çıkan Vezirköprülüler, ilçelerine orman fakültesi kurulması talebinde bulunuyor. Rektör Akan'ı ziyaret eden Vezirköprü heyeti, bu taleplerini ilettti. Belediye Başkanı Sadık Edis, "İlçemiz hızla göç alıyor. İlçemizde bulunan Meslek Yüksekokulu bizlere can veriyor. İlçe halkı olarak okulumuza sahip çıkıyoruz. İlçemize Orman Fakültesinin açılmasını talep ediyoruz. İlçemizin \%57’si ormanlık araziden oluşuyor. Bölgede en çok ormana sahip olan ilçeyiz. Karadeniz’de de İlçemiz orman zenginliği bakımından, Doğu Karadeniz’den sonra 2. sırada. Ormanın işlenmesi, ormandan elde edilen ürünlerin üretimi ve satışı bakımından da çok başarılıyız. İlçe olarak bina ve yurt açısından tüm alt yapıyı karşılamaya hazırız. İlçemizde çok yakında 1.200 öğrenci kapasiteli hazır olacak." dedi.

Kaymakam Mahmut Kaşıkçı, "Ormanın en bol olduğu ve işlendiği yerde orman fakültesi yok. İlçede orman adına tek eksik eğitim. Fakülte burada açılırsa uygulama alanları açısından Türkiye’de tek olacak." şeklinde konuştu.

"ÜNİVERSİTEMİZİN BU KONUDA DA LOKOMOTİF OLMASI ŞART"

Samsun Milletvekili Tülay Bakır, "Ondokuz Mayıs Üniversitesi artık olgunlaşma sürecini tamamladı. Açılacak olan fakültelerin bölgeye ve ülkeye neler katacağı çok önemli. Üniversitemizde üretken bir Ziraat Fakültemiz var. Fen-Edebiyat Fakültemizde Biyoloji Bölümümüz var. Bölgemizde çok zengin ormanlarımız var. Üniversitemizin bu konuda da lokomotif olması şart. Bölgemizdeki ormanların işlenmesi ve korunması açısından bir fakültenin olması şart. Orman fakültesinin Samsun’a ve ülkemize çok şey katacağını umuyorum." dedi.

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan ise, "Kurulacak fakülteye öğrenci gelecek mi? Öğretim görevlisi gelecek mi? Türkiye’nin orman mühendisine olan ihtiyacı ne kadardır? Orman fakültelerindeki öğrenci sayısı ve doluluk oranı nedir? Bu sorular çok önemli. Orman Fakültesinin mezunlarının nasıl iş sahibi olduklarını ve alanlarını araştıracağız. Bir rapor haline getirdikten sonra değerlendirebiliriz. Araştırmamız sonuncunda bu proje hayat bulacaksa elimizden geleni yaparız." diye konuştu.

Ziyaretin sonunda Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan’a Vezirköprü’nün meşhur semaverini hediye etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER