ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 17:25

VEDAŞ'ın taşeron işçileri iş bıraktı

VEDAŞın taşeron işçileri iş bıraktı

VEDAŞ çalışan taşeron işçiler, mevcut haklarının iyileştirilmesi talebiyle bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.


Muş'ta Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinde (VEDAŞ) çalışan taşeron işçiler, mevcut haklarının iyileştirilmesi talebiyle bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Muş'ta Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinde (VEDAŞ) çalışan taşeron işçiler, mevcut haklarının iyileştirilmesi talebiyle ikinci kez iş bırakma eylemi yaptı. Kent merkezinin yanı sıra Varto, Bulanık, Malazgirt ve Hasköy ilçeleri arıza servislerinde çalışan bir grup işçi, Vedaş İl Müdürlüğü hizmet binası önünde bir araya gelerek, 1 gün iş bırakma ve oturma eylemi yaptı. Burada işçiler adına basın açıklamasını okuyan Enerji Sen Örgütlenme Uzmanı Ramazan Ünal, şirketin sağlaması gereken işçi sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmadan direk tepelerine çıkmayacaklarını söyledi.
Yıllardır taşeron şirketlerde emeklerinin karşılığı ödenmeden çalıştırıldıklarını ifade eden Ünal, şunları söyledi: "Vangölü Edaş da 30 Haziran’dan beri başlattığımız insanca çalışma koşulları mücadelemiz bugün itibariyle oturma eylemine dönüşmüştür. Şirket yetkililerini uyarmamıza rağmen kanundan doğan yükümlülükleri yerine getirmekten kaçarak işçilerin haklarına dair hiçbir düzenlemede bulunmamışlardır. Sendikamız üyesi işçiler bugün itibariyle Van Gölü Edaş’a bağlı Muş, Van ve Bitlis illeri bünyesinde arıza onarım işlerinde çalışan DİSK, Enerji Sen sendikasına üye olan arkadaşlarımız ile hizmet üretmiyoruz. Yıllardır taşeron şirketlerde emeğimizin karşılığı ödenmeden çalıştırıldık. Her gün arkadaşlarımız işçi sağlığı güvenliği malzemeleri verilmeden direk tepelerine yolandık. Her ihale dönemi geldiğinde ise çalışma koşullarını düzenleyeceğine dair çeşitli sözler verildi. Ancak hiçbiri yerine getirilmedi. Çalışan işçiler taşeron şirketler ile baş başa bırakıldı yapılan tehditler ile boş senetlere imzalar atıldı işten atılma tehditleri ile de kölece çalıştırıldı."

"İHALE DÖNEMLERİNDE VERİLEN VAATLER YERİNE GETİRİLMİYOR"

Bugüne gelindiğinde ise yeni bir ihale dönemi ile karşı karşıya olduklarını ve verilen sözlerin yerine getirilmediğini kaydeden Ünal, “Hakkari’de işçilerin direnerek kazandıkları hakların bizlere de tanınmasını beklerken şirket yetkilileri çalışan işçilerin önümde kölece çalışma anlaşması sunuyor imza atmamızı bekliyor, anayasal bir hak olan sendika seçme özgürlüğüne müdürler tarafından müdahale ediliyor istifa etmemiz isteniyor. Cevabımız çok açık ve nettir. Kölelik sözleşmelerinizi imzalamıyoruz ve sendikamızdan istifa etmiyoruz direnişi seçiyoruz. Biz çalışan işçiler haklarımız ve hak ettiklerimiz için mücadeleyi kavgayı seçtik. Sendikalı olduk. DİSK Enerji Sen’de örgütlendik. Taleplerimizi birleştirdik tek yumruk olduk. Bugün burada oturma eylemi gerçekleştirmekteyiz, gördüğünüz gibi yalnız değiliz emek ve meslek örgütleri bizim ile birlikte.” Dedi.

"İŞÇİLER TALEPLERİNİ SIRALADI"

Van Gölü Edaş’ta Hakkari’de ki işçilerin izlediği yol rotaları olduğunu vurgulayan Ünal, "Orada direnerek kazandığımız haklardan burada taviz vermemi beklenemez. Şayet şirket yetkilileri olarak bu yaşanan hukuksuzluğu ortadan kaldırmak niyetindeyseniz bizler diyalog sürecine açığız, muhatabımız da sendikamızdır. Çağrılarımıza da kulak tıkayacaksanız açık ve net bir şekilde ifade ediyoruz: Çocuklarımız ve ailemiz ile yaşayabileceğimiz insanca bir ücret alana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Şirketin sağlaması gereken işçi sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmadan direk tepelerine çıkmayacağız, trafo postalarında çalışmayacağız. Taşeron şirketlerin bünyesinde her gün işten atılma tehditleri ile çalışmayacağız. Güvenceli iş koşullarının yaratılması için mücadeleyi büyüteceğiz. Şirket yetkililerinin türlü vaatler ile direnişimizi kırma çabaları boşunadır. İşçi arkadaşlarımız ile oluşturduğumuz taleplerimizden asla geri adım atmayacağız. Van, Bitlis ve Hakkari’de ki arkadaşlarımızla beraber hiç kimsenin işten atılmasına göz yummayacağız tüm arkadaşlarımızla beraber haklarımızı alana kadar da mücadeleye devem edeceğiz. Sendikamızın kararlılığını sınamaya kalkanlara dün Hakkari’de yaşadıklarına bakmalarını öneriyoruz. Sendikamız İstanbul’dan Adana’ya, Diyarbakır’dan Ağrı’ya, Tunceli’ye kadar şiarını kendine bayrak edinmiştir. Van Gölü Edaş’ta bu bayrağın ayaklar altına alınmasına izin vermeyeceğiz." şeklinde konuştu. İş bırakarak oturma eyleminde bulunan işçilere KESK ve İHD Muş Şube Temsilcileri de eşlik etti. Yapılan konuşmalardan sonra sloganlar atan işçiler gün boyu oturma eyleminde bulunacakları öğrenildi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER