ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 13:39

Vatandaşlar tepkili

Vatandaşlar tepkili


Yozgat’ın Yerköy ilçesinde yerleşim yerindeki demiryolu sahalarının ihata altına alınması çalışmalarında bir caminin giriş kapısının önüne duvar çekilerek kapatılmak istenmesine Molla Hüsrev Cami Dernek Başkanı İsmet Üstünkardeşler ve ilçe halkı tepki gösterdi.

Dernek Başkanı Üstünkardeşler, yaptığı açıklamada, ilçenin en büyük camisi olan 2 bin 500 kişilik caminin giriş bölümünün ihata duvarı örülerek kapatılmasına karşı olduklarını söyledi. Üstünkardeşler, "Biz cami alanımızın tamamının projesini çıkardık ve gerekli yerlere müracaatımızı yaptık. Bu sorunun biran önce giderilmesini istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) ülke genelinde başlattığı çalışma ile yerleşim yerlerindeki demiryolu sahaları ihata altına alınıyor. Güzel bir çalışma fakat halkın ibadethanemiz olan caminin önüne de ihata duvarı çekilerek kapatılmasına karşıyız. Devlet yetkililerimizden bu sıkıntımızın biran önce giderilmesi için yardım istiyoruz. Aksi takdirde ilçe halkımızla tepkimizi farklı eylemlerle dile getireceğiz." diye konuştu.

TCDD Yerköy Gar Müdür Vekili Kenan Cürül ise kendisinin konuyla ilgili açıklama yetkisine sahip olmadığını belirterek, "Ankara’dan ekipler gelecek ve ihata çalışmasının devam ettiği cami alanında gerekli incelemelerde bulunacak. Konunun bizimle her hangi bir ilgisi yok." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER