ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 19:15

Van depreminin 2. yılı


Van depremine henüz 14 günlükken yakalanan ve enkaz altından 47 saat sonra çıkarılarak "mucize kurtuluşun" adı olan "Azra bebek", memleketi Sivas'ta annesi, dedesi, babaannesi ve amcasıyla yaşamını sürdürüyor.
Van'da 23 Ekim 2011'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depreme, Erciş ilçesindeki dedeevinde daha 14 günlükken yakalanan ve enkaz altından 47 saat sonra kurtarılan Azra Karaduman, ailesinin gözbebeği. Annesi Semiha, babaannesi Gülsade, dedesi Ahmet ve amcası İsmail Karaduman ile Sivas'ta yaşayan Azra, evde oyuncaklarıyla oynayıp, çizgi film izleyip, resim yaparak vakit geçiriyor.
İkinci yaş gününü 10 Ekim'de kutlayan Azra, ailesinin neşe kaynağı. Baba Sinan Karaduman'ın 2 yıl önce depremde yaşamını yitirmesiyle yasa boğulan Karaduman ailesi, depremin simgesi Azra ile acılarını unutmaya çalışıyor.
- "Tek tesellimiz Azra"
Babaanne Gülsade Karaduman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin üzüntüsünü Azra'yla atlatabildiklerini belirtti. Acısıyla tatlısıyla 2 yılı geride bıraktıklarını dile getiren Karaduman, "Torunum büyüdü ve tek tesellimiz o. Allahım bir daha böyle bir şey yaşatmaz inşallah. Azra, bizim neşe kaynağımız ve evde her şey Azra'ya göre ayarlanmıştır. Yemek programımız, uyanma saatimiz, her şeyimiz Azra'ya göre ayarlı" diye konuştu.
Bir daha böyle bir acı yaşanmamasını dileyen Karaduman, "Allah devletimizden razı olsun. 14 günlük bebeği helikopterle Ankara'ya yetiştirdiler. Torunum onların sayesinde şimdi 2 yaşında" dedi.
Anne Semiha Karaduman ise zor günleri atlattıklarını söyledi. Depremin etkilerinin de yavaş yavaş silindiğini dile getiren anne Karaduman, ilk zamanlarda geceleri ışığı açık tutarak uyuduklarını ama artık lambayı kapatarak uyuyabildiklerini belirtti.
Eskiye nazaran psikolojilerinin iyi olduğunu belirten Karaduman, "Deprem korkusu her zaman oluyor da artık eskisi gibi değil. 10 Ekim'de Azra'nın doğum gününü kutladık, yarın da 23 Ekim depremin yıl dönümü" ifadesini kullandı.
- Azra, babasını fotoğraflarından tanıyor
Vakitlerinin çoğunu Azra ile geçirdiklerini diye getiren anne Karaduman, "Azra ne derse o oluyor. Kendisi de önceliği olduğunun farkında zaten. Biz de Azra'ya göre hareket ediyoruz. Kızımın can kurtarma görevlerinde bulunmasını isterim. Tabi önce kendisi ne isterse o olur ama can kurtarmak çok önemliymiş, enkaz altında onu fark ettim. Bizi kurtaranlara da tekrar çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Kızının en çok oyun oynamayı ve dışarı çıkmayı sevdiğini belirten Karaduman, Azra'nın hareketli bir çocuk olduğunu ve istediğini yaptırdığını söyledi.
Merhum eşinin, Azra'ya çok düşkün olduğunu anlatan Karaduman, eşinin, Azra'nın çok akıllı bir çocuk olacağını söylediğini belirtti. Azra'nın evin gözbebeği olduğunu ifade eden Karaduman, "Azra baba kavramını öğrendi. Televizyondan duyuyor. Babasını tanıyor. Fotoğrafını görünce 'babam' diyor" dedi.
Van'ın Erciş ilçesinde 23 Ekim 2011'deki depremde 14 günlükken enkaz altında kalan Azra bebek, 47 saat sonra kurtarılarak depremin simgesi haline gelmişti. Dede Ahmet Karaduman'ın ilk etapta kurtulduğu depremde, Azra bebek, annesi ve babaannesi ise sonradan enkaz altından çıkarılmıştı. Depremde, baba Sinan Karaduman ise yaşamını yitirmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER