ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2012 Pazar 16:44

Uzay'ın en büyük 'galaksi çekirdeği'

Uzayın en büyük galaksi çekirdeği

Gök bilimciler, Dünya’da çok uzaklarda bulunan bir galaksinin bugüne kadar tespit edilen en büyük çekirdeğe sahip olduğunu belirtti.


Galaksinin merkezinde iki dev kara deliğin birleşmesinden oluşan bir çekirdek olabileceğini ifade edildi. NASA’nın (ABD Havacılık ve Uzay Dairesi) Hubble Teleskopu, bugüne kadar en büyük çekirdeğe sahip olan galaksiyi tespit etmiş olabilir.

NASA’ya bağlı gök bilimciler, 21 yaşındaki teleskopun, çekirdeği yaklaşık 10 bin ışık yılı çapında olan elips şeklinde bir galaksi tespit ettiğini açıkladı. A2261-BCG adı verilen galaksinin, Güneş Sistemi’nin yer aldığı Samanyolu Galaksisi’nden 10 kat daha büyük olduğu, buna rağmen çekirdeğinin beklenmedik derece geniş olduğu ifade edildi.

Samanyolu Galaksisi’nin uzunluğu 100-120 bin ışık yılı olarak kabul ediliyor. Gök bilimciler, galaksinin çekirdeğinin tuhaf biçimde dağınık olduğuna dikkat çekerken, bu durumun iki dev kara deliğin birleşmesinden kaynaklanıyor olabileceğini ifade etti. Araştırmacılar, neredeyse her galaksinin merkezinde yattığına inanılan kara deliklerin, galaksinin çekirdeğinde saklanıyormuş gibi konumlandığını belirterek, A2261-BCG’de durumun farklı olduğunu ifade etti.

Space.com sitesine açıklamada bulunan Arizona eyaletindeki Ulusal Optik Astronomi Gözlemevi’nden Tod Lauder, “Her galakside dev bir kara delik bulma olasılığı, her kayısının içinde bir çukur bulunması kadar olası... Hubble’ın yaptığı en son gözlemle, en büyük kayısıyı bulduk ancak çukuru tespit edemedik... Dev kara deliğin orada olup olmadığından emin değiliz ancak Hubble çekirdekde yıldızlar tespit edemedi” dedi.

KARMAŞANIN ARKASINDAKİ İKİ SENARYO

A2261-BCG (Abell 2261 Parlak Galaksi Grubu) galaksisinin genişiği bir milyon ışık yılı. Samanyolu’nun 10 katı uzunluğundaki galaksinin Dünya’dan uzaklığı ise yaklaşık 3 milyar ışık yılı. Galaksinin merkezi, bügüne kadar keşfedilmiş en parlak galaksilerin merkezlerinden bile en az üç kat parlak ve son derece dağınık. Gök bilimciler, A2261-BCG’nin çekirdeğinde iki dev kara deliğin birleşmiş olabileceğini düşünüyor.

Böyle bir durumda, Güneş’in milyarlarca katı yoğunlukta kozmik cismin bir araya gelmiş olabileceği ifade ediliyor. Araştırmacılar, bu durumun iki şekilde oluşabileceğine değiniyor: Birinci senaryoda, kara deliklerin birleşmesi yıldızların oluşan girdapta hızla dönerek uzayın boşluğuna saçılmasını sağlamış olabilir. Bu süreçte, iki dev kara delik çarpışarak devasa bir kara delik ortaya çıkardı ve bugün A2261-BCG'nin çekirdeğinde bugün yatan çekirdeği oluşturdu.

İkinci senaryoda ise kara deliklerin birleşmesi yerçekimsel dalgalar oluşturdu ve uzay-zamanda titreşimler oluşturdu. Yerçekimsel dalgalar, belli bir yöne doğru çok güçlü bir radyasyon akımı yarattı ve kara deliği bugünkü haline getirdi.

Kaynak: ntvmsnbc

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER