ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 14:22

Uzaydan görülebilecek

Uzaydan görülebilecek

Ayırt edici şekli ile uzaydan görülebilecek şekilde İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanının yeri belli oldu.


İstanbul’a yeni havalimanının Yeniköy ile Akpınar köyleri arasında yapılacağı açıklandı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, konuyla ilgili açıklamayı TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki 2013 Bütçesi sunuş konuşmasında yaptı.

Bakan Yıldırım, üçüncü havalimanının Karadeniz kıyısındaki eski maden ocakları bölgesinde yapılacağını söyledi. Yıldırım, havalimanının Yeniköy ile Akpınar köyleri arasında 90 bin metrekarelik alana yapılacağını ifade etti.

Bakan Binali Yıldırım, ihale sürecine yakında başlanacağını kaydetti.

UZAYDAN GÖRÜLEBİLECEK

Yap-işlet-devret modeli ile yapımı planlanan 3. havalimanı, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre olacak. Yapımında 100 bin kişilik istihdam oluşturacak havalimanı, ayırt edici şekli ile uzaydan görülebilecek.

6 pisti bulunacak havalimanının, 3. köprü ile aynı sürede bitirilmesi hedefleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. havalimanının denize yakın olacağını vurgulamış, bu sayede uçakların daha rahat iniş yapacağını belirtmişti. Topbaş, yeni havalimanına metro sistemi götürüleceğini de açıklamıştı.

İlk etapta 100 milyon yolcu kapasiteli planlanan havalimanının kapasitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 120 milyona çıkarılmıştı.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER