ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2016 Çarşamba 15:29

Üsküdar Meydanı genişletiliyor

Üsküdar Meydanı genişletiliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Üsküdar Meydan ve Sahil Düzenleme Projesi kapsamında tarihi Kuşkonmaz (Şemsi Paşa) Camisi ile Üsküdar iskelesi arasındaki alanın "kazıklama sistemi"yle doldurulmasına ilişkin imar planı teklifini onayladı.


İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Üsküdar Meydan ve Sahil Düzenleme Projesi kapsamında tarihi Kuşkonmaz (Şemsi Paşa) Camisi ile Üsküdar iskelesi arasındaki alanın "kazıklama sistemi"yle doldurularak seyir teras yapılmasına ilişkin imar planı teklifi onaylandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi aralık ayı toplantısı, Belediyenin Saraçhane'deki binasında gerçekleştirildi. Meclis'te Üsküdar Meydanı Projesi'ne ilişkin dolgu alan yapılması teklifinin yer aldığı rapor gündeme alındı. Rapor görüşülürken, AK Partili meclis üyeleri ile CHP'li meclis üyeleri arasında tartışma yaşandı.

CHP'li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, Üsküdar Meydan Sahil Düzenleme Projeleri içerisinde denizin doldurulmasına deprem nedeniyle karşı olduklarını belirterek, bu dosyanın geri çekilmesini istediğini dile getirdi. Meydan'da cami ve külliyelerin olduğuna dikkati çeken Hacıalioğlu, "Geçen hafta depremi konuştuk. Dolgu alanlar deprem açısından tehlikeli. Şimdi tekrar dolgu alan karşımıza çıkıyor. Sebep yer israfı, sebep daha önce de doldurulmuş olması. Bir yeri imara açmak istiyorsanız orayı çöplüğe çevirirsiniz. Üsküdar Meydanı önemli noktalardan biri. Kimsenin bilmediği bir proje. Geçmişten gelen yanlış üzerine yanlışlar oluyor. Gelen nokta yanlış olacak." diye konuştu.

İBB Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hadi Diler de, meydanın tarihini anlatarak, geçmişte de zaman içinde dolgular meydana geldiğini söyledi. 1960'lı yıllarda da Üsküdar Meydanı'nda dolgu alan yapıldığına dikkati çeken Diler, Üsküdar Meydanı'nda Mihrimah ve Valide Sultan camilerinin bulunduğunu söyledi. Marmaray ve metro çıkışlarının da meydanda olduğunu anımsatan Diler, meydan planının buna göre planlanması gerektiğini aktardı.

İBB Belediye Meclisi ve Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Ayaz ise "Üsküdar Harem'den Boğaz Köprüsü'ne kadar alanı kapsayan bir çalışmanın bir bölümü burası. Seyir terası yapılacak. Kuşkonmaz Camisi ile Üsküdar iskelesi arasındaki alanda kazıklama sistemi yapılacak." dedi.

Konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Üsküdar Meydanına Dair Dolgu Amaçlı 1/5 bin ve bin ölçekli imar planı değişikliği teklifini içeren rapor oylamaya sunuldu. Rapor oy çokluğuyla kabul edildi.

Alınan kararla, Kızkule'si yönünde bulunan Şemsi Paşa Camisi ile Üsküdar iskelesi arası "kazıklı sistem teras" alanı ile doldurulacak ve 12 bin metrekarelik alan sağlanacak. Projeyle Marmaray ve metro yapılarının çevreye entegrasyonunun sağlanması, tarihi yapıların görsel ve fiziksel özellikleri ortaya çıkartılması, iskeleler ile toplu taşım güzergahları, yaya ulaşımlarının rahatlatılması amaçlanıyor.

Proje ile her yönde yaya ulaşımı kesintisiz olarak sağlanacak, çeşitli açık alan organizasyonları düzenlenebilecek, olası deprem gibi afetlerde toplanma alanı olarak kullanılabilecek.

İnşaat aşamasında ve işletme dönemlerinde çevre değerlerinin korunması açısından, 2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan "Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği”, "Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliği", "Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği", "Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği" ve "Gürültü Kirliliği Yönetmeliği”nde belirtilen hususlar yerine getirilecek.

Proje, Üsküdar çarşı içinde bulunan Ahmediye Meydanı'ndan denize kadar olan 500 metrelik bölümü de kapsıyor. Böylece meydan alanı, sahil ve park kullanımını kapsayan alan 125 bin metrekare büyüklüğüne ulaşacak. Marmaray İstasyon girişlerinin ve tesisat binalarının olduğu bölümünden denize kadar olan kısım Meydan olarak düzenlenecek.Valide Sultan Cami, Cedit Valide İmareti, Mihrimah Sultan Cami daha görünür hale getirilecek.

Raporun komisyon görüşünde de, "Üsküdar İlçesi, Üsküdar Meydanına dair dolgu amaçlı 1/5000- 1/1000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı teklifi incelenmiş olup, 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı KHK’nın 17. Maddesi uyarınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayına sunulması uygun görülmüştür." ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER