ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 14:14

Üreticilere 3 bin 335 adet karadut fidanı dağıtıldı


 Tunceli'nin Pertek ilçesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, 3 bin 335 adet karadut fidanı dağıttı. Pertek Kaymakamlığı, Köylere Hizmet Götürme Birliği ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Tunceli Valiliği ve İçişleri Bakanlığı'na sunulan Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi (KDRP) kapsamında kabul gören 'Karadut Projesi'nin kapsamında 3 bin 335 adet karadut fidanının çiftçilere dağıtımı tamamlandı.

Fidan dağıtımı için düzenlenen törene, Pertek Kaymakamı Kürşat Güleryüz, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Kaya ve Pertek İlçe Müdürü Kenan Güçlü tarafından yapıldı.

Kaymakam Kürşat Güleryüz, törende yaptığı konuşmada, “Karadut Projesi kapsamında ilçemize 2011 yılında 2 bin 500 adet fidan alınarak çiftçilerimize dağıtımı yapılmıştı. Karadut Projemizin ikinci yılında da 3 bin 335 adet karadut fidanın dağıtımıyla kurulan bahçelerle birlikte ilçemizde 5 bin 835 adet karadut fidanıyla bahçeler tesis edilmiştir. Projede amacımız İlçemiz de var olan dut potansiyeline karadutu da ekleyerek ilçemizi ülkemizin en önemli karadut merkezi haline getirmektir." dedi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Kaya ise, projeyle vatandaşların üretime yönlendirileceğini böylece risk altındaki gruplar ürününü satarak hem kendi bütçelerine, hem de ilçe ve ülke ekonomisine katkıda bulunacaklarını söyledi.

        İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Güçlü de, “Karadut Projesi’ kapsamında ilk etapta 2 bin 500 adet karadut fidanının alımı yapılarak Pertek Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından üreticilere dağıtımı yapılmıştı. Bu fidanlarla Pertek ilçemizde 67 çiftçimiz karadut bahçesi tesis etmişlerdi. 2012 yılında da 3 bin 335 fidan ile tesis edilecek bahçelerle ilçemizde karadut fidanı potansiyelimiz 5 bin 835 adet fidan olacaktır.” diye konuştu.
.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER