ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 13:13

Üniversitelerden tepki yağıyor

Üniversitelerden tepki yağıyor

Başbakan Erdoğan'ı protesto eden öğrencilere polis şiddetine tepki gösteren ODTÜ yönetimi ve hocaları, üniversitelerin 'ortak' hedefi oldu.


Göktürk-2 uydusunun fırlatılması nedeniyle Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) düzenlenen törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrenciler tarafından protesto edilmesiyle başlayan tartışma, akademi tarihinde görülmemiş bir ortak bildiriyle iyice kızıştı. ODTÜ Rektörlüğü’nün de öğrencilerin protestosuna sahip çıkıp polis şiddetine tepki göstermesi üzerine birçok üniversite ortak bir açıklama yayınlayarak, Başbakan’ın protesto edilmesini kınadıklarını bildirdi. 

"GRUPLARIN TERTİPİ"

Bezmialem Vakıf Üniversitesi'nden yapılan açıklamada da bilimsel etkinliğin gerçekleştiği sırada böyle bir protestonun yaşanmasını esefle karşıladıklarını söyledi.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi, GÖKTÜRK-2 adlı Türk uydusunun uzaya fırlatılışı sırasında ODTÜ’de eyleme ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Tören alanı ve çevresinde değişik üniversitelerden protestocu bir öğrenci grubunun güvenlik güçlerine karşı koymasıyla başlayan üzücü olaylar yaşanmıştır. Bu gösterinin, gelinen bu başarılı durumdan rahatsızlık duyan ve bu başarıyı gölgelemek isteyen kişi ve grupların bir tertibi olduğu aşikârdır. Milletimizin her ferdinin heyecanla karşıladığı böyle gurur verici bir olay karşısında, bilim öğreten ve bilim öğrenen herkesin takınması gereken tavır bellidir. Daha da üzücü olan, aklıselim sahibi herkes tarafından kınanması gereken böyle bir eylemin bazı kişi ve kuruluşlar tarafından basit ‘özgürlük ortamının bir parçası’ olarak gösterilmek istenmesi, hatta siyasi ve ideolojik kamplaşmanın ve yaratılmak istenen kargaşa ortamının bir aracı olarak kullanılmaya çalışılmasıdır.” ifadeleri yer aldı.

Milletin sağduyusunun bu tür olaylara izin vermeyeceği belirtilen açıklamada, eylemin esefle karşılandığı belirtildi.

"TASVİP ETMİYORUZ"

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) yaşanan olayları tasvip etmediğini söyledi. Doğru, “Düşüncelerin dile getirilmesi yöntemleri içinde şiddetin yeri yoktur.” dedi.

Yaşanan süreci ve olayları değerlendiren Rektör Doğru, üniversitelerin her türlü düşüncenin özgürce ifade edildiği, tartışılarak geliştirildiği bilim yuvaları olduğunu vurguladı.

Bilimsel çalışmaların ancak özgür ortamlarda gerçekleşebileceğini kaydeden Doğru, “Özgürlükler ise şiddetten arındırılmış iklimlerde hayat bulabilir. Düşüncelerin dile getirilmesi yöntemleri içinde şiddetin yeri yoktur. Ancak, 18 Aralık 2012 günü Göktürk-2 uydusunun fırlatılması töreninde yaşanan hiç kimsenin tasvip edemeyeceği şiddet olayları bu camianın bir üyesi olan Bitlis Eren Üniversitesi ailesini derinden üzmüştür. Tamamen önceden tasarlanmış görüntüsünü veren öğrenci eylemlerini tasvip etmediğimizi, üniversitelerin kavga yeri olmadığını, bu yöndeki her türlü davranışı kınadığımızı kamuoyuyla paylaşırız.” şeklinde konuştu.

"ÖNEMLİ BİR GELİŞME..."

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Göktürk-2 uydusunun uzaya fırlatılması sırasında çıkan olaylarla ilgili, Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği adına bir açıklama yaptı. Elmas, Göktürk-2 uydusunun gerek fırlatılması sırasında, gerekse daha sonrasında meydana gelen olayların konuyu asıl mecrasından saptırdığını belirterek, "Milletimiz ve ülkemiz açısından son derece önemli olan bilimsel bir çalışmayı olumsuz bir ortama sürüklenmiştir." dedi.

Elmas, Sakarya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi, Bilecik Üniversitesi, Karabük üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Bartın Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitelerinden oluşan Batı Karadeniz Üniversiteler adına yaptığı açıklamada, Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği’nin Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesinden büyük heyecan ve sevinç duyduğunu belirtti. Türkiye’de, son yıllarda hükümetin bilim ve teknoloji alanına yaptığı destekler ve teşviklerin hızla artığını, yakın gelecek hedefleri arasında dünyada hak edilen konumun alınması yolunda önemli mesafeler alındığını vurgulayan Elmas, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bu hedefe ulaşmakta gençlerin rolü ve katkıları çok önemsenmekte ve özel destekler verilmektedir. Bu kapsamda atılan her adım bizlere motivasyon ve heyecan vermektedir. Böylesine önemli bir adımın parçası olan Göktürk-2 uydusunun gerek fırlatılması sırasında gerekse daha sonrasında meydana gelen olaylar konuyu asıl mecrasından saptırmış olup milletimiz ve ülkemiz açısından son derece önemli olan bilimsel bir çalışmayı olumsuz bir ortama sürüklemiştir. Birlik olarak coşku ile anılması gereken bu olayın yarattığı üzüntüyü kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz."
CİHAN

ÇETİNSAYA DEVREDE

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, ODTÜ’de öğrencilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik protestosunun ardından çıkan olayları incelemek üzere YÖK Denetleme Kurulu’nu görevlendirdi. Çetinsaya, olaylara ilişkin değerlendirmesinde, “YÖK olarak vazgeçemeyeceğimiz en temel ilkemiz akademik özgürlüktür.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER