ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2014 Cuma 15:57

Umut'a "12 saat gecikmeli" umut!

Umuta "12 saat gecikmeli" umut!

4 aylıkken yakalandığı kanser nedeniyle yaşaması için acil ilik nakli olması gereken Umut Yunus Emrem'e kendisi için İspanya'dan ilik geldi.


Antalya'da 4 aylıkken yakalandığı kanser nedeniyle yaşaması için acil ilik nakli olması gereken Umut Yunus Emrem'e kendisi için İspanya'dan ilik geldi. Kargonun havalimanında uçağa verilmemesi nedeniyle 12 saat gecikmeli Türkiye'ye ulaşan ilik, Umut'a nakledildi.

Baba Ümit Emrem, gazetecilere yaptığı açıklamada, 4 yaşındaki oğlu Umut Yunus Emrem'e 4 aylıkken milyonda bir görülen miyelodisplastik sendrom (MDS) monozomi teşhisi konulduğunu söyledi.

İyileşmesi için ilik nakli olması gereken oğlu için sosyal medyada "Umut'a bir umut da sen ol" kampanyası başlattıklarını belirten Emrem, kampanyaya Türkiye'de binlerce kişinin katıldığını, çok sayıda donör bulunduğunu ancak hiçbir kan örneğinin Umut ile uyumlu çıkmadığını söyledi.

Umut'a kendisinden daha önce iki defa ilik nakli yapıldığını ancak nakillerin ardından hastalığın nüksettiğini ifade eden Emrem, daha önce Almanya ve Fransa'dan da uygun ilikler bulunduğunu ancak çeşitli sorunlarla iliklerin Türkiye'ye getirilemediğini anlattı.

Doktorların Umut için artık günlerin değil saatlerin bile önemli olduğunu açıkladıklarını belirten Emrem, umutlarının tükendiği anda İspanya'da uygun iliğin bulunduğu haberiyle mutlu olduklarını ifade etti.

- İlik, nakledildi

Emrem, şöyle konuştu:

"Önceki gün akşam saatlerinde iliğin Madrid'den kalkacak uçak ile önce İstanbul'a oradan da Antalya'ya getirileceğini bekliyorduk. İliğin dün Antalya'da hastaneye getirilerek işlemlere başlamasını hayal ediyorduk. Naklin gerçekleşeceği Medical Park Hastanesi yetkilileri, ilik hastaneye gelmeyince kargo şirketi yetkilileriyle görüştü. Kargo şirketi yetkilileri ise gelen uçakta kargonun bulunmadığını söyledi. Kargonun Madrid'de olduğunu öğrenince kulaklarımıza inanamadık. Biz saatlerin bile hesabını yaparken oğlumu hayata döndürecek hücrelerin uçakta bulunmadığını öğrendik."

İspanya'dan dün saat 10.00 gibi hastanede olması gereken iliğin saat 22.30'da ulaştırıldığını ifade eden Emrem, "İlik, Türkiye'ye 12 saat gecikmeli geldi. Yaşanan zaman kaybı nedeniyle nakilde bir sıkıntı çıkmasından korktuk. Doktorlar, bize bir problem olmayacağını söyledi. Bunca çaba sarfederken bir dikkatsizlik nedeniyle oğlumuzu kaybetmek istemiyoruz" diye konuştu.

Emrem, dün akşam saatlerinde gelen iliğin bugün oğluna nakledildiğini ve oğlunun sağlığına kavuşması için nakil sonrası sürecin önemli olduğunu ifade etti.

- "Hata bizden kaynaklanmıyor"

İliği İstanbul'dan alarak Antalya'ya getirecek kargo şirketinin, gelen giden gönderiler müdürü Okan Ercan ise uçağın dün saat 05.00'te İstanbul'da olduğunu söyledi.
Ercan, kargoyu almak için havalimanına gittiklerinde uçakta kargonun bulunmadığını tespit ettikleri ifade etti. Kendilerine kargonun Madrid'de unutulduğu açıklaması yapıldığını söyleyen Ercan, "Havayolu şirketi hemen seferber oldu. İliği bir sonraki uçak ile Türkiye'ye gönderdiler. İliği alır almaz hemen Antalya'ya gönderdik. Hata bizden kaynaklanmıyor. Biz sadece İstanbul'dan alıp Antalya'ya götürmekle görevliyiz" diye konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER