ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2012 Cuma 10:43

Umre kayıtları başladı

Umre kayıtları başladı

Amasya İl Müftüsü İsmail İpek, 2013 yılı umre kayıtlarının başladığını söyledi.


Amasya İl Müftüsü İsmail İpek, umre kayıtları ile ilgili yaptığı açıklamada, “Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevi, toplumu din konusunda aydınlatmak ve din hizmeti sunmaktır.” dedi. Müftü İpek şunları kaydetti; “Umre ibadeti, hac ibadetinden farklı olarak daha geniş bir zaman diliminde yapılabilen bir ibadettir. Suudi Arabistan Krallığı Hac Bakanlığı'nca her yıl hac mevsiminden sonra, umre takvimi ilan edilmektedir. Genel olarak anılan ülke dışından umre yapmak isteyenlere, ancak belirlenen tarihler içinde vize verilmektedir.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nca, 2013 yılında ilk umreye gidişler öğretmen, veli, öğrenci grubu için 25 Ocak 2013, diğer vatandaşlar için 01 Şubat 2013 olarak planlamıştır. Diğer İslam ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de kontenjan darlığı nedeniyle ikinci kez hacca gidilemediğinden, umre talebi her geçen yıl artmaktadır. Dolayısıyla maddi ve manevi hayatım gözden geçirmek açısından, imkânı olanların umre ibadetini tercih etmeleri önemli bir fırsattır.”

Umre kayıtlarının bahar dönemi, yaz dönemi ve ramazan dönemi olmak üzere üç önemli zaman dilimine ayrıldığını belirten Müftü İpek, “Böylece kutsal yolculuğa niyet eden vatandaşlarımız, birlikte gitmek istedikleri yakınlarıyla İl veya ilçe Müftülüğüne başvurarak gerekli bilgileri alabileceklerdir. Umre ile ilgili dilek ve isteklerinizi, (0358 218 12 85) numaralı telefonumuzu arayarak bizzat iletebilir ve bu telefondan bilgi alabilirsiniz.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER