ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 16:56

Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi yetkilileri Nevşehir’de

Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi yetkilileri Nevşehirde


 Türkiye genelinde yerel buğday türlerinin toplanması, korunması ve geliştirilmesi projesi kapsamında Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi (CIMMYT) yetkilileri Nevşehir’de incelemelerde bulundu.

Türkiye genelinde Yerel Buğday Türlerinin Toplanması, Korunması ve Geliştirilmesi Projesi kapsamında İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Akademisyenleri ve Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi (CIMMYT) yetkilileri Ürgüp Başdere Kasabası Akçaören Mahallesi'nde incelemelerde bulundu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, "Proje kapsamında Ürgüp ilçemizin yerel bir çeşidi olan Albostan buğday çeşidi 2010 yılından itibaren ülkemiz gen bankasına alınarak doğal seçim yöntemiyle geliştirilmeye çalışılmaktadır. Doğal seçim yönteminde kuvvetli başaklar seçilir ve bu başaklardan tohum elde edilmeye çalışılır. Bu çalışmalar sonucunda bölgede verimi düşük olan bu çeşidin daha verimli hale getirme çalışmaları devam etmektedir." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER