ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 14:37

Ulusal Boyutlu Kadına Yönelik Şiddet Araştırması yapıldı


Mutlu Çocuklar Derneği ve Kırıkkale Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezince, "Ulusal Boyutlu Kadına Yönelik Şiddet Araştırması" yapıldı. Yedi bin kişinin katıldığı araştırmayla Türkiye'de 18 yaş ve üzeri kadınların ile erkeklerin "kadına yönelik şiddet algıları" belirlenmeye çalışıldı.
     Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Erzurum, Trabzon ve Malatya'da yapılan araştırmada, her ili temsilen 500 kadın ve 500 erkeğe anket uygulandı.
     Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 34'ü, şiddeti "bazen gereklidir" diye yorumladı. Yüzde 7,3'ü bu konuda bir fikrinin olmadığını ifade ederken, yüzde 58,6'sı bu görüşe katılmadığını bildirdi.
     "Aile bireylerine şiddet uyguladıktan sonra pişman olur musunuz" sorusuna erkeklerin yüzde 41,2'si "evet" karşılığını verdi. Yüzde 44,9'u "bazen pişman olduğu" yüzde 14'ü ise pişman olmadığını kaydetti.
    
     -"Şiddet gösterme hakkı"-
    
     "Terbiye amaçlı şiddete başvurulabileceği" görüşüne erkeklerin yüzde 28,2'si olumlu karşılık verirken, yüzde 60,7'si katılmadığını, yüzde 11,1'i de fikrinin olmadığını beyan etti.
     Ankete katılan erkeklerden yüzde 11,5'i eşine şiddet uygulama hakkını kendinde görürken, yüzde 73,5'i bu düşünceye karşı çıktı.
     Haklı gerekçesi olduğunda "şiddeti kabul edilebilir" gören erkekler yüzde 30,9'u oluştururken, yüzde 17,4'ü aile fertlerine bazen fiziksel şiddet gösterebileceğini savundu.
     "Erkek evin reisidir, gerektiğinde şiddet uygulayabilmelidir" düşüncesini destekleyenlerin yüzde 18,1 olduğunu ortaya koyan anket sonuçlarıyla, katılımcıların yüzde 37,6'sının bazı davranışların şiddet uygulamayı gerektirdiği görüşünü taşıdığı tespit edildi. Bu grup namus, edep, terbiye gibi kavramların cezalandırılması gerektiğini savunuyor.
     Kadına yönelik şiddetin, kadının kışkırtması söz konusu olduğunda kabul edilebileceğini savunan erkeklerin oranı yüzde 23,4.
    
     -"Boşanmaya gerek yok"-
    
     "Dayağı terbiye aracı olarak değerlendirir misiniz" sorusuna katılımcıların yüzde 17,8'i olumlu, yüzde 70,2'si olumsuz yanıt verdi.
     Katılımcıların yüzde 31,9'u şiddet uygulanması durumunda çiftlerin boşanmasının gereksiz olduğu düşüncesini taşırken, erkeklerin yüzde 11,8'i "kadın kocasına karşı geldiği zaman kesinlikle cezalandırılmalıdır" görüşünü belirtti.
    
     -"Erkeğe ilk defe şiddet algısı soruldu"-
    
     Kırıkkale Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Dolunay Şenol, kadın ile erkeğin şiddet algısının farklı olduğuna dikkati çekti.
     Araştırmalarıyla, erkeğe ilk defe şiddet algısının sorulduğunu ifade eden Şenol, genelde çalışmaların kadınlar üzerinden yapıldığını savundu. Bunun, hedefe ulaştırmadığını ileri süren Şenol, iki tarafın da eğitilmesi gerektiğini vurguladı.
     Şenol şöyle devam etti:
     "Çalışmaların sadece kadınlar üzerinden gitmemesi gerekiyor, hem kadına hem de erkeğe seminerler verilmesi gerekiyor. Bireyler aile içi iletişim, aile içi şiddetle ilgili eğitimlerden geçirilmeli. Ailede problem yaşandıktan sonra aile danışmanlığına geliyorlar, eğitimler veriliyor, ondan sonra ilişkileri değiştirmek çok zor. Öncesinde bilip de sistemi düzgün kurmak çok daha etkili olacaktır."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER