ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 14:05

Türkler Almanya’ya katkılarını anlattı


Münih Basın Kulübü'nde, göçmen kökenli işadamları ve onların kurdukları firmaların Bavyera’ya katkıları masaya yatırıldı. Yaklaşık 50 kişinin katıldığı programda Bavyera Bilim Bakanı Dr. Wolfgang Heubisch (FDP) ve Türk Alman Endüstri ve Ticaret Odası (TD-İHK) Genel Sekreteri Suat Bakır, konu hakkındaki görüşlerini anlattı.

Hür Demokrat Partili (FDP) Bakan Heubisch, ‘’Türk kökenli gençler olmasa Almanya’nın geleceği pek iyi görünmüyor.’’ dedi ve Almanya toplumunun giderek yaşlanmasına ve gençlerin sayısının azalmasına parmak bastı. Almanya’nın daha açık bir toplum haline gelmesi gerektiğinin altını çizen bakan, uzun süre diş doktorluğu yaptığını ve bu süre zarfında muayenesinde yaklaşık 20 göçmen kökenli gence meslek eğitim fırsatı verdiğini ve hiçbir sorunla karşılaşmadığını anlattı. Almanya’daki Türk işadamlarını çok başarılı bulduğunu ifade eden Heubisch, sayılarının daha da artmasını istedi. Kalifiye eleman kazanmak için Almanya’nın daha toleranslı olması gerektiğini anlatan Bilim Bakanı Heubisch, çok kaliteli eğitim almış elemanları kazanmak için çalışmaları gerektiğini söyledi. Türkiye’de vatandaşların özel üniversitelere senede 10 bin euro gibi meblağlar ödediğine dikkat çeken Heubisch, "Sizce Türkiye fakir bir ülke mi?" diye sordu.

TD-İHK Genel Sekreteri Bakır ise 1975 yılında Türk vatandaşlarına yönelik iş yeri açma yasağının kalkmasıyla 100 iş yeri kurulduğunu ve bu rakamın 10 yıl sonra 22 bine fırladığını ve 2011 yılında ise yaklaşık 85 bine ulaştığını söyledi. Almanya’da faaliyet gösteren Türk işadamlarının hangi sektörlerde çalıştıklarını rakamlarla anlatan Bakırcı, bu vatandaşların ekonomik alanda başarılı olmalarının topluma daha iyi entegre olmalarını sağladığını kaydetti. Hali hazırda Türkiye’de kişi başına milli gelirin 10 bin 500 dolar olduğunu ifade eden Bakır, Türkiye’nin Avrupa Birliğinin (AB) en büyük 6. büyük ekonomisi olduğunu hatırlattı. Katılımcıların Türklere yönelik vize eleştirisi üzerine Bakır, buna tamamen karşı olduklarını ifade ederken, Bakan ise bu konuda çalıştıklarını anlattı.

Almanya genelinde yaklaşık 85 bin Türk kökenli serbest meslek erbabı olduğu ve bunların 10 bininin Bavyera eyaletinde faaliyet gösterdiği biliniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER