ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 10:08

Türkiye'nin büyük bir bölümünde yağış var


Meteoroloji Genel Müdürlüğü çok kuvvetli yağışlara karşı uyardı. Ani sel, su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi konusunda dikkatli olunması istendi.

Gök gürültülü sağanak şeklindeki yağışların bugün akşam saatlerine kadar Antalya'da çok kuvvetli (51-75 kg/metekare), Muğla, Denizli, Afyon ve Burdur illerimizde kuvvetli (21-50 kğ/metrekare)olması tahmin ediliyor. Meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması istendi.

Yapılan son değerlendirmelere göre Türkiye'nin büyük bir bölümünün yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, güney kıyılarımızda gök gürültülü sağanak, gece saatlerinde Erzurum, Van ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor.

Yağışların, Antalya çevrelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olmak üzere, Denizli, Muğla, Burdur, Mersin, Adana, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Ankara çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor. Hava sıcaklığı yağışla birlikte iç ve batı bölgelerde 4 ila 8 derece azalacağı, doğu kesimlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeydoğu, zamanla Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'da güney ve güneydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kıyı Ege'de kuvvetli (40-60 km/s) esmesi bekleniyor.

Yağışların Antalya çevrelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olmak üzere, Denizli, Muğla, Burdur, Mersin, Adana, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Ankara çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Ani sel, su baskını, yerel dolu yağışı, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar vb. ) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekiyor.

Rüzgarın, Marmara ve Kıyı Ege'de kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) esmesi beklendiğinen yaşanabilecek olumsuzluklara (Çatı uçması, ulaşımda aksamalar vb. ) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları istendi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER