ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Temmuz 2014 Salı 13:54

Türkiye'nin bitki zenginliğinin değeri biliniyor mu?

Türkiyenin bitki zenginliğinin değeri biliniyor mu?

Dünya tarihinin en eski ve en zengin medeniyetlerinin kurulduğu Türkiye topraklarında, Avrupa kıtası kadar endemik ve çeşitli bitki türlerinin bulunduğu belirtildi. Ancak Türkiye'nin bitki çeşitliliği ve bu potansiyelin ilaç yapımında yeterli seviye değerlendirilmediğinin altı çizildi.


Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Dr. Murat Kürşat, "Türkiye'de, Avrupa kıtası kadar endemik ve diğer bitki türü bulunuyor. Ancak bu bitkiler ilaç yapımında yeterli seviye değerlendirilemiyor" dedi. Kürşat, AA muhabirine, Türkiye'de 12 bin çeşit bitki bulunduğunu, bunlardan 3 bin 700'ünün endemik olduğunu söyledi.

Türkiye'nin bitki çeşitliliği ve endemik bitki yönünden çok zengin bir ülke olduğunu belirten Kürşat, şöyle dedi:

"Ülkemizde çok ender dediğimiz bitkiler de yer alıyor. Türkiye'de, Avrupa kıtası kadar endemik ve diğer bitki türleri bulunuyor. Ancak bu bitkiler ilaç yapımında yeterli seviye değerlendirilemiyor. Bugün Avrupa'daki eczanelere baktığımızda yüzde 70 ile 80 bitki kökenli ilaçların satıldığını görüyoruz. Bu zenginliğe sahip olmamıza rağmen, ülkemizde bitkilerin ilaç yapımında kullanım oranı yüzde 1 ile 2 civarında. Bu acı bir durum. Bu zenginlimizi kullanmamız lazım. Üniversitelerin bu konuda ciddi araştırma yapması gerekiyor."

İhraç ettiğimiz bitkileri tekrar satın alıyoruz

Dünyada alternatif tıbbın hızla ilerlediğini bildiren Kürşat, bitki çeşitliliğinin insanların kullanabileceği bir sunuma getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bu materyallerle ülkenin ekonomisine katkı sunulması gerektiğini dile getiren Kürşat, "Birçok bitkimizi yurt dışına ihraç ediyoruz. Ülkemizde doğal yetişen bitkileri para ödeyip tekrar ülkemize getirtiyoruz. Bu bitkileri bahçelerimize taşıyarak çoğaltmamız lazım" dedi.
 

Türkiye'de botanik seviyesi

Türkiye'de botanik konusunda iyi bir seviyeye gelindiğini ve son yıllarda artan botanikçi sayısı nedeniyle çok ciddi eserlerin ortaya çıktığını belirten Kürşat, 100'e yakın Türk botanikçinin katkısıyla, "Türkiye'nin Damarlı Bitkiler Listesi Kitabı"nın yayınlandığını kaydetti.

Yabancıların yerine Türk bilim adamlarının bu başarıyı elde etmesinin çok önemli olduğunu ve ülkede floristik çalışmaların hız kazanarak, yeni türlerde bitkilerin yayınlanmaya başladığını dile getiren Kürşat, bunun yeterli olmadığını, tıp ve eczacılık fakültelerinin acilen bitkilerin etken maddelerini izole ederek, ilaç sektörüne kazandırması gerektiğini ifade etti.

Kürşat, "İlaç sektörüne hızlı şekilde girmemiz lazım. Biyoloji bölümü olarak müze kurmayı hedefliyoruz. Bunun için bir kaç yıl gerekiyor. Bölgemizdeki bu çalışmalarımızı herbaryuma taşımak istiyoruz. İlimizde laboratuvar kurulmasıyla birçok bilim adamı inceleme yapabilecek. Bu da ilimizin tanıtımına büyük katkı sunacak" diye konuştu.

"Bitlis'te birçok endemik bitki türü tespit ettik"

Bitlis ve Hakkari üçgeninin endemik bitki yönünden çok zengin olduğuna değinen Kürşat, Bitlis'in güneyinde yürüttükleri floristik çalışmalar kapsamında birçok endemik bitki türü tespit ettiklerini dile getirdi.

Bunların bir çoğunun tıbbi ve aromatik bitki olduğunu ve bu bitkilerin halk tarafından kullanıldığını gözlemlediklerini belirten Kürşat, çalışma yönünden bölgenin bakir olduğunu sözlerine ekledi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER