ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 16:55

Türkiye'nin akciğerleri yanıyor

Türkiyenin akciğerleri yanıyor

Çanakkale'nin Gelibolu, Muğla'nın Milas ve Antalya'nın Kumluca ilçelerinde çıkan orman yangınlarını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.


Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'ne 20 kilometre uzaklıktaki Ilgar Deresi yakınlarında bulunan ormanlık alanda bilinmeyen bir nedenle başlayan yangın kuvvetli poyraz nedeniyle geniş bir alana yayıldı.

Çanakkale’nin Gelibolu İlçesi’ne 20 kilometre uzaklıktaki Ilgar Deresi yakınlarında bulunan ormanlık alanda bilinmeyen bir nedenle başlayan yangın kuvvetli poyraz nedeniyle geniş bir alana yayıldı. Yangına Tekirdağ, Edirne, Keşan’ın da alarında bulunduğu çevre il ve ilçelerden çok sayıda arazöz ile belediyelere bağlı itfaiye ekipleri müdahale ediyor. Takviye güçler de bölgeye gönderiliyor. Ayrıca yine çevre il ve ilçelerde konuşlu 6 helikopter ile bir amfibi uçak bölgeye sevk edildi. Havadan ve karadan yoğun bir çalışma yapılmasına rağmen, adeta mermi gibi patlayan kozalaklar yangın alanının genişlemesine neden oluyor. İlk başladığı sırada ters yönde ilerleyen yangın, rüzgarın yön değiştirmesi nedeniyle Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park’a doğru ilerlemeye başladı. Kuvvetli rüzgar söndürme çalışmaları da olumsuz yönde etkiliyor.

MiLAS'TA ORMAN YANGINLARI

Bu arada Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Ören beldesinde dün başlayan ve gece boyunca devam eden yangın kontrol altına alındı.

Sabahın ilk ışıklarıyla 4 uçak ve 6 helikopterin yanı sıra 10 iş makinesi, 20 arozöz ve 185 yangın söndürme işçisi söndürme çalışmalarına katıldı.

Havadan ve karadan sürdürülen yoğun müdahale sonucu yangın kontrol altına alınırken soğutma çalışmalarına başlandı. Yangında ilk tespitlere göre yaklaşık 70 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Milas'ın Demirciler köyünde ise 5 ayrı noktada orman yangını başladı.

Rüzgarında etkisiyle hızla büyüyen yangına 2 uçak, 3 helikopter, 10 arazöz, 3 iş makinesi, 80 orman işçisi ve vatandaşlar müdahale ediyor. Köylüler, söndürme çalışmalarını yürüten ekiplere traktör ve tankerlerle su taşıyor. Ekipler yangını kontrol altına alabilmek için yoğun çaba harcıyor.

ANTALYA'DA ORMAN YANGINI

Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Karacaağaç köyü yakınlarında da ormanlık alanda yangın çıktı.

İlçeye bağlı Karacaağaç köyü Aşağı Alakır mevkisinde, kızılçam kaplı ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangını çıktı. Yangına, 4 helikopterin yanı sıra karadan da Finike ve Kumluca'dan ekiplerin sevk edildiği öğrenildi.

Yangının daha fazla büyümemesi için ekiplerin yoğun çalışması sürüyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER